Aktualności, Promowane

Kogeneracja, czyli o ekologicznym wytwarzaniu energii

Wśród najważniejszych aktualnych problemów, z jakimi boryka się ekologia, można z pewnością wymienić nadmierną emisję CO2 do atmosfery oraz wysokie zużycie paliw kopalnych. W jaki sposób można przeciwdziałać tym szkodliwym procesom?

Jednym z najefektywniejszych rozwiązań jest wprowadzenie zmian w metodach otrzymywania energii elektrycznej i cieplnej. Tradycyjnym sposobem otrzymywania energii są dwa rozdzielne procesy: uzyskiwanie energii elektrycznej (elektrownie) i uzyskiwanie energii cieplnej (ciepłownie, kotły). Elektrownie wykorzystują do zamienienia w elektryczność zaledwie ok. 35% energii cieplnej zawartej w paliwie, co oznacza, że pozostałe 65% energii cieplnej uwalniane jest bezpowrotnie do otoczenia. To proces bardzo szkodliwy dla środowiska – skutkuje znacznym podwyższeniem jego temperatury (np. rzek) oraz dużym zwiększeniem emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczeń, co powoduje niebezpieczne zmiany w atmosferze i naturalnej biosferze. Natomiast tradycyjna produkcja ciepła opiera się na zastosowaniu samych kotłów, które konwertują energię pierwotną z paliw na energię cieplną.

Kogeneracja, czyli tzw. produkcja skojarzona, polega na wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła w jednym układzie technologicznym. W tym wypadku, kiedy istnieje zapotrzebowanie na oba rodzaje energii, zamiast instalować kotły oraz kupować energię z zewnętrznej sieci elektrycznej, można podjąć się niezależnej produkcji energii na drodze cyklu termodynamicznego. Polega on na wykorzystaniu tzw. ciepła odpadowego wydzielanego podczas wytwarzania energii elektrycznej, które przekazywane jest do zaspokojenia potrzeb cieplnych: ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Każda organizacja czy przedsiębiorstwo, które zdecyduje się mieć wkład w działania proekologiczne, może zaopatrzyć się we własną instalację kogeneracyjną, co gwarantuje jej również bezpieczeństwo i niezależność w zakresie uzyskiwania energii. Posiadanie własnej jednostki kogeneracyjnej to gwarancja zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w wypadku, gdy następuje awaria sieci zewnętrznej. Jedną z wiodących firm w zakresie kogeneracji w Polsce jest KWE – Technika Energetyczna Sp. z o.o. . Obecnie przepisy ustalane w oparciu o dyrektywy Unii Europejskiej pozwalają tak naprawdę każdemu przedsiębiorstwu czy organizacji – po spełnieniu odpowiednich warunków formalnych – na uruchomienie własnej instalacji kogeneracyjnej.

Jakie dokładnie korzyści dla środowiska naturalnego płyną z zastosowania skojarzonej produkcji energii cieplnej i elektrycznej (kogeneracji), zamiast opierania się na dwóch rozdzielnych procesach? Przede wszystkim, jak już wcześniej wspomniano, dochodzi do znacznie niższego zużycia paliw kopalnych, co jest ważnym krokiem w wypełnianiu unijnych standardów polityki zrównoważonego zużycia energii. Dzięki wykorzystaniu ciepła odpadowego w cyklu produkcyjnym również istotnie zmniejsza się emisja CO2, poziom zanieczyszczenia atmosfery i negatywny wpływ ciepła na środowisko naturalne.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *