Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

UDANY DZIEŃ POD ZNAKIEM ŻUBRA

dzień żubra w lutowiskach
Fot. Lasy Państwowe

W sobotę 9 sierpnia odbył się VIII Dzień Żubra w Lutowiskach – cykliczna impreza gromadząca miłośników bieszczadzkiej przyrody, organizowana wspólnie przez Gminę Lutowiska oraz nadleśnictwa Lutowiska i Stuposiany.

Już od świtu na strzelnicy myśliwskiej rozgrywano VII Bieszczadzki Turniej Strzelecki, Myśliwski Poker Strzelecki i zawody o tytuł Króla Dnia Żubra. Odbyły się też otwarte zawody w strzelaniu z broni pneumatycznej i w strzelaniu z łuku. Ten blok imprez tradycyjnie zorganizowało Koło Łowieckie „Gawra” w Lutowiskach.

W tym samym czasie na stadionie trwały zmagania bieszczadzkich drwali w pięciu konkurencjach: ścinka słupów, okrzesywanie, złożona przerzynka kłód, przerzynka na dokładność i przygotowanie pilarki do pracy. Wśród 15 zawodników najlepszym okazał się Janusz Mazurek z leśnictwa Sokoliki (Nadl. Stuposiany) (1075 pkt.), drugi na podium był Bohdan Tarnawski, który zdobył 1006 pkt., trzeci zaś Krystian Materna (946 pkt.).

W „Chacie Floriana” miłośnicy żubrów mogli wysłuchać prelekcji Józefa Amarowicza, lekarza weterynarii, który opowiadał o aktualnej sytuacji zdrowotnej żubrów w Karpatach. Natomiast Paweł Cukrowski, redaktor naczelny miesięcznika „Poznaj Swój Kraj” uroczyście ogłosił, że w wyniku konkursu, który przeprowadziła redakcja, nowo narodzony w zagrodzie pokazowej w Mucznem żubr otrzymał imię „Puder”.

Na obiektach sportowych gminy trwał też kiermasz bieszczadzkich twórców, a wśród stoisk czynne były m.in. ekspozycje Leśnego Kompleksu Promocyjnego ?Lasy Bieszczadzkie? i Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. Można było wziąć udział w trzeciej już edycji Zawodów Szachowych o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Lutowiska. Po południu odbyły się występy m.in. kapeli Na Drabini z Ukrainy i kultowych Wołosatek, których turystyczne przeboje weszły do bieszczadzkiego kanonu. Wielu widzów przyciągnęły pokazy psów myśliwskich, prowadzone m.in. przez Dariusza Spisaka i Piotra Kaźmierczaka.

W trakcie części oficjalnej wręczono statuetki Bieszczadzkiego Żubra 2014 przyznane przez Kapitułę Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody. Tegorocznymi laureatami zostali: Józef Amarowicz, lekarz weterynarii oraz Lesopolnohospodarski Majetok w Ulic, Statny Podnik na Słowacji. To słowackie nadleśnictwo prowadzi nie tylko wolnościową hodowlę żubrów, ale też współpracuje z polskimi m.in. w dziele restytucji kłokoczki południowej.

– Dzień Żubra to dziś jedna z najciekawszych imprez regionalnych z misją promocji rodzimej przyrody, a dla nas doskonała sposobność do pokazania wielu aspektów leśnego rzemiosła – mówi Artur Królicki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie. – Sukces tego przedsięwzięcia ma wielu ojców, ponieważ w jego organizację włączają się kolejne podmioty, dając tym samym nowe możliwości współpracy. Bardzo cieszy nas często zadawane pytanie, o to czy za rok będzie Dzień Żubra? Oczywiście, że tak! Ta impreza jest potrzebna – dodał.

Wieczorem odbyła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu regionalnego Wilcze Echa.

Patronat medialny nad imprezą sprawowały: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, „Nowiny”, www.nowiny24.pl, www.bieszczady.pl, „Echa Leśne”, „Głos Lasu”, „Las Polski” oraz „Gazeta Bieszczadzka”.

Patronat honorowy: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego i Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

EDWARD MARSZAŁEK, RZECZNIK PRASOWY RDLP W KROŚNIE
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *