Aktualności

Dlaczego warto sterylizować zwierzaka?

sterylizacja zwierzaka
fot. materiały prasowe

Pracownicy schronisk ostrzegają, że z roku na rok coraz więcej zwierząt pojawia się w schroniskowych klatkach.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że ten stan rzeczy jest związany z brakiem odpowiedzialności właścicieli. Gdyby decydowali się oni bowiem na sterylizowanie swoich zwierzaków, z pewnością nie pojawiałaby się taka liczba szczeniąt i kociąt, porzuconych na ulicach.

Kolejnym błędem jest bowiem rezygnowanie z opieki nad takim zwierzakiem, kiedy przestaje się to robić dla potencjalnego właściciela wygodnym. Biedne, drobne zwierzaki najczęściej kończą wyrzucone do śmietnika albo w piwnicach, skąd ratowane są przez pracowników interwencyjnych. Osoby, które spotykają się codziennie z takimi przypadkami, jak weterynarz Toruń, mówią także o przykładach znęcania się nad zwierzętami. Zdarzały się bowiem głośne historie o biciu, głodzeniu i innych okropnościach. Zachęca się więc właścicieli do wysyłania ich na sterylizację, by ograniczyć nieco liczbę pojawiających się w schroniskach zwierząt. Właściciele mogą jednak liczyć na pewną pomoc ze strony gminy, ponieważ co roku można uzyskać dofinansowanie do takich zabiegów, wykonywanych w większości klinik.

Warto wiedzieć, że jeśli udamy się ze swoim pupilem do tak sprawdzonych specjalistów, jak weterynarz, można mieć pewność, że zwierzak będzie w dobrych rękach. Kilka dni po wykonaniu operacji, może on wymagać specjalnej troski, jednak specjalista weterynarz daje swojemu klientowi wiele wskazówek, w jaki sposób opiekować się podopiecznym. Po pierwsze, należy unikać długich spacerów, które mogłyby zmęczyć zwierzaka. Początkowo może on wydawać się osowiały i obolały, dlatego świetnym pomysłem będzie zapewnienie mu możliwego spokoju i ciszy. Należy także ograniczyć jego kontakt z innymi zwierzętami, od których mogłoby zarazić się jakimiś chorobami. Przede wszystkim, nie należy zapewniać pupilowi wrażeń w postaci długich podróży, a nawet kąpieli, ponieważ mogłoby to się skończyć rozluźnieniem założonych przez weterynarza szwów, co oznacza powikłania i wiele bólu dla podopiecznego.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *