Aktualności, Promowane

Dom energooszczędny

panele fotowoltaiczne - oze
freeimages.com

Projekty domów energooszczędnych cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Tego typu budownictwo, z jednej strony jest bowiem ekonomiczne i pozwala znacznie zmniejszyć koszty eksploatacyjne domu, z drugiej strony, jest przyjazne dla środowiska. W branży funkcjonuje termin określający domy energooszczędne mianem 2xECO. Czym powinien jednak wyróżniać się budynek energooszczędny? I jakie instalacje w nim zamontować?

Dom energooszczędny, czyli jaki?

Powszechnie przyjęło się nazywanie każdego dobrze ocieplonego budynku domem energooszczędnym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi, tego typu dom powinien jednak spełniać kilka parametrów. Zużycie energii pierwotnej musi tutaj wynosić nie więcej niż 70 kWh na rok. Zaś ogrzewanie, ogrzanie wody oraz wszelkie urządzenia elektryczne nie powinny w skali roku zużywać więcej niż 250 kWh.

Zwarta bryła i prosty dach

Zużycie energii spada, gdy wyeliminujemy straty ciepła. Największe straty generują zaś wszelkie przegrody. Chodzi tutaj o ściany, podłogę, okna, które nie są wyposażone w zewnętrzne rolety okienne czy źle zamontowane drzwi zewnętrzne.
Architekci proponują domy w kształcie prostego prostopadłościanu. Taki kształt eliminuje bowiem liczne mostki termiczne. Straty ciepła ograniczymy również wybierając prosty dach. Idealny będzie jednospadowy (pulpitowy) lub dwuspadowy.
Projektanci proponują dodatkowo niższe kondygnacje – ogrzanie wyższych pomieszczeń jest droższe. Lepiej zrezygnować z balkonów czy tarasów w postaci płyty połączonej ze stropem. Straty ciepła może generować także garaż w podpiwniczeniu. Nowoczesne przesuwne bramy garażowe połączone z odpowiednim ociepleniem posadzki i jego wnętrza powinny jednak rozwiązać problem.

Wybierz odpowiednie materiały

Domy energooszczędne najlepiej budować z nowoczesnych materiałów, które akumulują ciepło. Ciepło gromadzą przede wszystkim ściany, stropy oraz podłogi. Na ściany znakomity będzie kamień, beton lub pełna cegła. Prawdziwym akumulatorem ciepła jest ściana wewnętrzna, która znajduje się naprzeciwko południowych okien. Podobną rolę może odrywać kominek – obudowa musi być jednak z cegły lub betonowych bloczków.

Jakie instalacje?

Podstawą budownictwa energooszczędnego są instalacje wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych. Coraz częściej wykorzystywane są tutaj pompy ciepła. Tego typu urządzenia pobierają ciepło z gruntu lub powietrza (niższa temperatura) i oddają go do miejsca o wyższej temperaturze. Pompa ciepłą z powodzeniem może stać się częścią instalacji CO lub ogrzewania elektrycznego. Coraz częściej pompy ciepła łączone są z systemem wentylacyjnym – w lecie pełnią funkcję wentylacji.
W budynkach energooszczędnych pojawiają się również kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne wykorzystujące energię promieni słonecznych do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej.
Właściciele domu energooszczędnego powinni także zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperację).

A co ze starszymi domami?

Właściciele domów jednorodzinnych z powodzeniem mogą przemienić je w budynki energooszczędne. Niezbędne jest jednak ocieplenie ścian, dachu i poddasza. Kolejnym aspektem jest osłona okien. Warto zainwestować w zewnętrzne rolety okienne oraz nowoczesne okna przeznaczone do budynków energooszczędnych czy pasywnych. Charakteryzują się one niskim współczynnikiem utraty ciepła.
Następnym krokiem jest wymiana instalacji grzewczej na bardziej oszczędną – idealna będzie pompa ciepła lub kolektor słoneczny. Rachunki obniżymy również, dzięki zrezygnowaniu z wentylacji grawitacyjnej na rzecz rekuperacji oraz wymianie urządzeń elektronicznych na energooszczędne.

Autor:
Dopler – Producent rolet zewnętrznych i bram garażowych.
ul. Legionów 94a
42-200 Częstochowa
www.dopler.pl

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *