Aktualności, Promowane

Przebieg procesu inwestycyjnego farmy fotowoltaicznej

Fotowoltaika czyli proces przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczna jest wykorzystywana coraz częściej do produkcji własnej w użytku codziennym. Podstawą jest ogniwo fotowoltaiczne, które zbudowane jest z krzemu i wyróżnia się tym, że posiada dwie warstwy, pozytywną (+) i negatywną (-), gdzie pomiędzy tymi warstwami podczas kontaktu z promieniami słonecznymi wytwarza się napięcie. Zespół ogniw tworzy moduł, czyli powszechnie znany jako panel solarny. Najprostszy schemat przetwarzania tej energii w celu użytkowania domowego wygląda następująco: energia z panelu idzie do regulatora ładowania, ten przesyła do akumulatora, z niego energia przechodzi do przetwornicy, a z niej prąd już zasila na przykład radio bądź pralkę.

Fotowoltaika ma zastosowania nie tylko w gospodarstwach domowych, ale coraz częściej dzięki tym zastosowaniom tworzone są tak zwane farmy fotowoltaiczne.

Tego typu projekty powstają również i w Polsce. Największą taką farmę w naszym kraju wykonała firma remor.pl. Zainstalowano na niej około sześć tysięcy paneli słonecznych. Takie inwestycje powstają przy częściowym wsparciu ze środków z Unii Europejskiej. Inne większe inwestycje tego typu, realizowane przez firmę Remor, to farmy w Gdańsku, czy Wesołowie.

Aby podjąć się stworzenia takiej farmy fotowoltaicznej, należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

  • dbanie o środowisko – wiadomo jest, że uzyskiwanie energii w sposób tradycyjny, czyli np. poprzez spalanie węgla powoduje wydobywanie się szkodliwych dla środowiska i atmosfery  gazów jak dwutlenek węgla. W przypadku zainstalowania paneli słonecznych, które wytwarzają dla nas energie, robią to w sposób bezpieczny i ekologiczny. Takiego rozwiązania ekolodzy życzyliby sobie już teraz w każdej dziedzinie gospodarki, jednakże póki co muszą na to jeszcze trochę poczekać.
  • możliwości naświetlenia miejsca – przy wyborze miejsca, w którym farma miałaby powstać należy się kierować tym, jakie daje możliwości co do światła słonecznego.W miejscu tym na pewno nie powinno być zbyt wielu drzew, gdyż korony drzew wraz z liśćmi skutecznie blokują dostęp promieni słonecznych do paneli solarnych. Dlatego też takie farmy najczęściej spotykamy na gruntach rolnych. Na polach pomiędzy uprawą na przykład ziemniaka, czy buraka cukrowego najlepiej jest wydzierżawić sobie pas ziemi, który należy specjalnie zaadoptować i zainstalować panele pod odpowiednim kątem nachylenia względem ziemi, dzięki takiemu zabiegowi mamy pełny dostęp do łapania energii słonecznej. Jako, że występowanie paneli solarnych pomiędzy gruntami rolnymi jest bardzo powszechnym zjawiskiem, dlatego też biznes ten nazywany jest farmą fotowoltaiczną.
  • polityka kraju względem fotowoltaiki – w Polsce branża tego typu uzyskiwania odnawialnej energii jest trochę z tyłu w porównaniu do innych tego typu rozwiązaniach, lecz w nie długim czasie ma się to w końcu zmienić, a pomóc ma w tym Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii, która to ma wyrównać szansę rozwoju dla każdej z dziedzin uzyskiwania OZE. Ponadto, daje pewne ulgi i możliwości przyszłym właścicielom takich farm. Do głównych korzyści, jakich niesie za sobą ta ustawa, to możliwość stworzenia elektrowni bez konieczności zakładania własnej działalności gospodarczej, co mocno redukuje formalności i pozwala zaoszczędzić pieniądze. Drugi ważny czynnik to zniesienie opłat za przyłącze do sieci, a trzeci to wprowadzenie odpowiedniego taryfikatora, który będzie zależny od tego, jaką farma będzie miała zainstalowaną moc.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *