Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Reintrodukcja dropia na Ziemi Lubuskiej

drop zwyczajny
fot. Snowyowls / Wikipedia

26 lutego 2015 r. w Ośrodku Wypoczynkowym „Leśnik” w Łagowie odbyło się seminarium naukowe, zorganizowane przez Nadleśnictwo Świebodzin Możliwości reintrodukcji dropia zwyczajnego Otis Tarda Linnaeus na Ziemi Lubuskiej. W spotkaniu uczestniczyli: Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim – Regionalny Konserwator Przyrody Wincenty Piworun oraz Starszy specjalista Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim – Michał Bielewicz.

Seminarium składało się z części referatowej i sesji wyjazdowej do Zagórza, gdzie zwiedzano zagrodową hodowlę zwierzyny łownej. Część referatowa sesji dotyczyła historii występowania i zaniku populacji dropia w Polsce oraz ochrony czynnej tego gatunku w Rosji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Przedstawiono również uwarunkowania prawne, finansowe i techniczne reintrodukcji dropia na Ziemi Lubuskiej. Na zakończenie spotkania odbyła się sesja warsztatowa Perspektywy realizacji projektu reintrodukcji dropia.

Drop zwyczajny Otis tarda to gatunek dużego ptaka z rodziny dropi Otididae, będący jedynym przedstawicielem rodzaju Otis. Długość ciała samca mieści się w przedziale 90?105 cm, a samicy 75?85 cm. Jest to jeden z największych ptaków latających. Samiec jest dwukrotnie większy od samicy. Ubarwienie dropii jest rdzawobrązowe na wierzchu ciała i białe na spodzie. Samiec ma przepaskę na piersi i popielatą głowę z wąsami. Lata majestatycznym lotem z powolnymi uderzeniami skrzydeł. Tokujący samiec puszy całe upierzenie i wydyma pierś, wyglądając jak pierzasta kula. Występuje na terenach otwartych i rozległych terenach stepowych oraz rolniczych. Do Polski przylatują sporadycznie osobniki z niewielkiej populacji w Brandenburgii.

Jest to gatunek chroniony wymieniony w Dyrektywie Ptasiej oraz w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska www.gdos.gov.pl

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *