Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Ocieplanie klimatu

RAPORT O STANIE ŚRODOWISKA W EUROPIE

Raport o stanie środowiska w Europie
fot. Ministerstwo Środowiska

Europejska polityka w dziedzinie środowiska i klimatu przyniosły znaczne korzyści dla jakości życia w Europie oraz kondycji ekosystemów – stwierdza w swoim najnowszym raporcie „Środowisko Europy 2015: stan i prognozy” (SOER 2015) Europejska Agencja Środowiska. Jednak przed Europą w dalszym ciągu stoi szereg wyzwań.

W najnowszym raporcie SOER 2015 zwrócono uwagę m.in. na konieczność zastosowania bardziej ambitnych rozwiązań, by zrealizować wizję Europy na 2050 r., czyli zapewnienia „dobrej jakości życia z uwzględnieniem ograniczeń naszej planety”. Kierunek ten został wyznaczony w VII unijnym programie działań w zakresie środowiska.

W części raportu poświęconej Polsce odnotowano, że w ostatnich 20 latach dokonaliśmy znaczącego postępu w dziedzinie ochrony i zmniejszenia presji na środowisko. Wskazywany jest fakt, że pomimo ciągłego wzrostu gospodarczego w ostatnich dwóch dekadach, nie zaobserwowano wzrostu emisji, a w niektórych przypadkach (dwutlenek siarki) zanotowano znaczne redukcje. Pozytywnie oceniono również zmniejszenie obciążeń dla ekosystemów wodnych oraz powiększanie obszarów leśnych. Wśród wyzwań, z którymi Polska musi się zmierzyć, wymieniono zanieczyszczenie powietrza.

Raport został przygotowany jako serwis internetowy dostępny pod adresem http://www.eea.europa.eu/soer.

O raporcie

Raport o stanie środowiska w Europie jest flagowym opracowaniem Europejskiej Agencji Środowiska, przygotowywanym regularnie co 5 lat. Jest zintegrowaną oceną stanu środowiska Europy i zachodzących w nim zmian, przedstawioną w ujęciu globalnym, regionalnym i krajowym. Stanowi nieocenione źródło wiedzy dla wszystkich osób zainteresowanych poprawą stanu środowiska Europy oraz zaangażowanych w działania na jej rzecz.

Raport SOER 2015 został opracowany jako wspólne przedsięwzięcie w ścisłej współpracy z siecią instytucji krajowych (EIONET) i reprezentujących je ekspertów z 39 państw europejskich, jak również ze służbami Komisji Europejskiej. Ponadto w procesie konsultacji i weryfikacji raportu wzięło udział szereg organizacji międzynarodowych.

Po polskiej stronie w prace nad raportem zaangażowany był Główny Inspektorat Ochrony Środowiska – instytucja koordynująca współpracę z Europejską Agencją Środowiska w ramach sieci EIONET.

Raport w wersji elektronicznej jest dostępny tutaj, a jego synteza w polskiej wersji językowej – tutaj. Część dotycząca Polski (tutaj) została przygotowana na podstawie raportu GIOŚ pt. „Stan środowiska w Polsce. Raport 2014” (tutaj).

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *