Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Godzina dla Ziemi WWF: Podróż morświna po Polsce i sopockie morsowanie w Dzień Ochrony Bałtyku

morze bałtyckie - bałtyk
fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Sopockie morsowanie na rzecz ochrony morświna odbędzie się 22 marca w Dzień Ochrony Bałtyku na plaży przy molo, przy wejściu 23, o godzinie 11.00 – zbiórka o 10.30. Udział w wydarzeniu zadeklarowało ponad 120 morsów z całej Polski. W happeningu dla morświna może wziąć udział jednak każdy, kto chce pomóc bałtyckim kuzynom delfina. Wszyscy przybyli zostaną poproszeni o ustawienie się w szyku w celu stworzenia sylwetki morświna. Następnie razem wejdą do wody i w ten oto symboliczny sposób wyrażą swoje poparcie dla akcji „Godzina dla morświna. Bądź moim głosem. Pomóż.” Wspólna morska kąpiel dla morświna jest o tyle wyjątkowa, że odbędzie się w Dniu Ochrony Bałtyku. Od stanu środowiska naszego morza zależy to, czy morświny przetrwają, a my będziemy mogli cieszyć się urokami tego akwenu.

Bałtyk zaczyna się w domu każdego z nas, a 99% terytorium Polski leży w jego zlewisku – tłumaczy Paweł Średziński z WWF Polska. – Dlatego wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za los Morza Bałtyckiego i jego mieszkańców, w tym krytycznie zagrożonego wyginięciem morświna. Każdy z nas może też realnie pomóc tym ssakom. Wystarczy złożyć podpis pod apelem skierowanym do polskich władz o jak najszybsze przyjęcie i wdrożenie programu ochrony bałtyckich morświnów. Każdy może podpisać apel na stronie www..godzinadlaziemi.pl. Wystarczy telefon lub inne urządzenie z dostępem do Internetu.

Wizyta morświna w Sopocie odbędzie się w związku z inicjatywą Godzina dla Ziemi WWF. Do tej pory przebieg organizowanej od 2007 roku akcji kojarzył się przede wszystkim z symbolicznym gaszeniem świateł. W ostatnią sobotę marca setki milionów ludzi na całym świecie wyłączało światła na jedną godzinę, w geście troski o środowisko naturalne. Po 8 latach Godzina dla Ziemi WWF przybiera nowy wymiar i staje się okazją do rozwiązywania konkretnych problemów ekologicznych. W Polsce, oprócz symbolicznego gaszenia światła, jest to pomoc dla morświna.

Morświn jest jedynym gatunkiem waleni stale występującym w Morzu Bałtycki – wyjaśnia Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. – Populacja tego bałtyckiego krewniaka delfina została oszacowana na około 450 osobników, a Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznała ją za krytycznie zagrożoną wyginięciem. Jeśli bałtyckie morświny mają przetrwać, Polska musi jak najszybciej przyjąć program ochrony tego gatunku. Mijają właśnie dwa lata od przekazania gotowego dokumentu do resortu środowiska. Program niestety do dziś nie doczekał się przyjęcia.

Dlatego morświn wraz z przedstawicielami Błękitnego Patrolu WWF, wyruszyli w podróż po ponad 20 miastach Polski, aby zachęcić do podpisywania się pod apelem na stronie www.godzinadlaziemi.pl.

Ambasadorem akcji jest znany polski aktor, Marcin Dorociński, natomiast partnerem kampanii, Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, która od lat prowadzi badania nad bałtyckimi morświnami.

21 miast Polski na trasie morświna i finał 28 marca w Gdyni

Morświn odwiedzi w sumie 21 miast w Polsce. Do tej pory były to: Rzeszów (3.03), Kraków (4.03), Katowice (5.03), Opole (6.03), Wrocław (7.03), Kielce (9.03), Lublin (10.03), Łódź (11.03), Warszawa (12.03), Zielona Góra (13.03), Poznań (14.03), Gorzów Wielkopolski (15.03), Bydgoszcz (16.03), Toruń (17.03), Białystok (19.03), Olsztyn (20.03). Po wizycie w Sopocie morświn uda się w dalszą podróż, odwiedzając kolejno Elbląg (23.03), Szczecin (25.03) i Słupsk (26.03). Ostatnim miastem na trasie morświna będzie Gdynia, gdzie morświn dotrze 28 marca. To właśnie w Gdyni odbędzie się finał Godziny dla Ziemi WWF, kiedy to morświn symbolicznie wróci do Bałtyku.

Więcej szczegółów dotyczących akcji dostępne na stronach:
www.godzinadlaziemi.pl i www.facebook.com/WWFpl

Źródło: WWF.pl

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *