Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Czynna ochrona nizinnych populacji głuszca

głuszec zwyczajny - populacja głuszca
fot. Woodwalker derivative work: MPF (talk) / Wikipedia

W dniach 16-17 kwietnia 2015 r. w Łagowie koło Zgorzelca odbyło się seminarium, zorganizowane przez Nadleśnictwo Ruszów Czynna ochrona nizinnych populacji głuszca na terenie Borów Dolnośląskich i Puszczy Augustowskiej, w ramach realizacji projektu LIFE11 NAT/PL/428. W spotkaniu uczestniczył Wincenty Piworun, Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, Regionalny Konserwator Przyrody.

Seminarium składało się z części referatowej i zajęć terenowych. Celem spotkania było zapoznanie uczestników z elementami projektu oraz aktualnym stanem jego realizacji.

W 2012 r. rozpoczęto realizację sześcioletniego projektu aktywnej ochrony głuszca Tetrao urogallus L. w Borach Dolnośląskich i Puszczy Augustowskiej, finansowanego przez Komisję Europejską w ramach Funduszu Life+, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Lasy Państwowe. Beneficjentem koordynującym jest Nadleśnictwo Ruszów, a współbeneficjentem Nadleśnictwo Głęboki Bród.

Projekt obejmuje kompleksowe działania z zakresu ochrony czynnej, a jego celem jest odbudowa ginących, nizinnych populacji głuszca na terenie Borów Dolnośląskich oraz Puszczy Augustowskiej poprzez realizacje zadań:

– odbudowa populacji puli genowej głuszca;
– monitoring populacji głuszca;
– monitoring i redukcja liczebności ssaków drapieżnych;
– poprawa jakości środowiska bytowania głuszca;
– ograniczenie antropopresji;
– działania edukacyjne i promocyjne.

Głuszec jest jednym z najbardziej zagrożonych gatunków ptaków w Polsce. Na początku XX wieku żyło w naszym kraju ok. 2,5 tys. głuszców. W latach 70. XX wieku rozpoczął się drastyczny spadek liczebności tego gatunku. Obecna liczebność krajowej populacji szacowana jest na ok. 380-500 ptaków żyjących w 4 izolowanych populacjach (Karpaty Zachodnie, Puszcza Solska i Lasy Janowskie, Puszcza Augustowska oraz Bory Dolnośląskie).

W Polsce głuszec objęty jest ochroną gatunkową i strefową. Wpisany jest do „Polskiej czerwonej Księgi Zwierząt” jako gatunek skrajne zagrożony (Kategoria CR), figuruje też w I załączniku Dyrektywy Ptasiej, przez co jest gatunkiem kwalifikującym do wyznaczania obszarów specjalnej ochrony ptaków Natura 2000.

Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *