Aktualności, Eko regiony, Ekologia

PARK NARODOWY – TU ODETCHNIESZ: ROZTOCZE

zimoziół północny - roztoczański park narowody
Zimoziół północny / fot. Henripekka Kallio / Wikipedia

Roztocze to pasmo malowniczych wzgórz ciągnące się z okolic Kraśnika aż do Lwowa. Leży na pograniczu przyrodniczym państw, regionów i kultur. Jego największą wartością są naturalne harmonijne krajobrazy z różnorodnymi lasami. To właśnie one zadecydowały o tym, że w 1974 r. powstał tu Roztoczański Park Narodowy.

Roztoczański Park Narodowy leży na terenie typowo wyżynnym. Jego cechą rozpoznawczą są ponacinane głębokimi dolinami wierzchowiny, wzgórza ostańcowe, wydmy i liczne wąwozy lessowe.

Zróżnicowana budowa geologiczna Parku ma odzwierciedlenie w urozmaiconej szacie roślinnej. Dominującym i jednocześnie najcenniejszym elementem Roztoczańskiego Parku Narodowego są lasy, pokrywające około 95% jego powierzchni. W ich składzie można spotkać niemal wszystkie rodzime gatunki drzew. Do najbardziej popularnych należą sosna zwyczajna, buk zwyczajny i jodła pospolita. Ta ostatnia osiąga tu imponujące rozmiary, nierzadko dochodząc do 50 m wysokości i 1,5 m średnicy pnia.

Flora Roztoczańskiego Parku Narodowego odznacza się dużym bogactwem gatunkowym (ponad 900 gatunków roślin naczyniowych). Występują tu i gatunki górskie, i nizinne; i śródziemnomorskie (szałwia okręgowa), i typowe dla północnej Europy (zimoziół północny). Zachowały się także stanowiska rzadkich gatunków chronionych, w tym obuwika pospolitego.

Świat zwierząt, liczący ponad 3600 gatunków, to obok doskonale zachowanych lasów najważniejszy walor Parku, który jest jedną z najważniejszych ostoi zwierząt we wschodniej Polsce.

Chlubą Roztoczańskiego Parku Narodowego jest też hodowla koników polskich, potomków tarpanów – dzikich koni żyjących niegdyś na europejskich stepach. Koniki polskie żyją w wydzielonej części Parku – Ostoi Konika Polskiego, której częścią są Stawy Echo, z wieżą widokową pozwalającą obserwować te zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Można je także spotkać w Ośrodku Stajennej Hodowli Koników Polskich we Floriance.

Dla turystów Roztoczański Park Narodowy udostępnia ponad 50 km szlaków pieszych, ścieżek poznawczych i tras rowerowych. Będąc w tej części Roztocza warto także znaleźć czas, by odwiedzić Zwierzyniec – urokliwe miasteczko będące siedzibą Parku.

Logo
Zwierzęciem herbowym Roztoczańskiego Parku Narodowego jest konik polski, hodowany na terenie Parku od 1982 roku.

Dzieje się!
1-2 maja – Józefowska majówka rowerowa.
19 maja – Dzień otwarty Roztoczańskiego Parku Narodowego i Światowe Dni Roślin.
8 sierpnia – Dzień otwarty Roztoczańskiego Parku Narodowego.
7-16 sierpnia – Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu.

Więcej informacji na temat Parku i jego działalności: http://www.roztoczanskipn.pl/, http://www.facebook.com/.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *