Aktualności, Promowane

Być prosumentem, czyli montujemy panele fotowoltaiczne

panele fotowoltaiczne - oze
fot. freeimages.com / materiały prasowe

Dzięki nowej ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE), przyjętej przez Sejm 20.02.2015 r. jednoczesna konsumpcja i produkcja energii elektrycznej stanie się jeszcze bardziej dostępna. Warto z tego skorzystać, zwłaszcza dlatego, że dziś niemal każdy może uruchomić swoją własną, przydomową elektrownię.

Celem wprowadzenia nowej ustawy o OZE było uruchomienie znacznej ilości rozproszonych źródeł energii o małej mocy (do 40kW). Ustawa przewiduje szereg ułatwień prawnych, które ujęto pod nazwą PROSUMENT. Dzięki temu właściciele mikroinstalacji OZE nie muszą starać się o udzielenie koncesji na sprzedaż energii oraz nie będą musieli zakładać firmy. Oczywiście dalszym celem tworzenia takich ułatwień jest zwiększenie udziału energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł oraz ograniczenie zużycia węgla i ograniczenie emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów do atmosfery. Przy okazji rozwój OZE ma być też źródłem dochodu dla właścicieli przydomowych mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne

Choć program PROSUMENT pozwala na korzystanie z różnych źródeł energii, to zdecydowanie największą popularnością cieszą się obecnie rozwiązania fotowoltaiczne. Moduły fotowoltaiczne pozwalają konwertować promieniowanie słoneczne na energię elektryczną jako prąd stały. Obecnie panele fotowoltaiczne charakteryzują się efektywnością ok. 20% i najczęściej pozwalają na osiąganie 250-300 W z powierzchni ok. 1,6 m2. Poza samymi modułami, ważna jest także przetwornica, która pozwala zamienić prąd stały na prąd przemienny oraz układ podłączeniowy do sieci energetycznej wyposażony w specjalny układ pomiarowy.

W przydomowych instalacjach fotowoltaicznych najczęściej stosuje się montaż na dachach. Pozwala to nie tylko uniknąć potrzeby pozyskiwania specjalnych zezwoleń, ale także ogranicza wykorzystanie powierzchni. Najlepiej, jeśli panele montowane są na dachu od strony południowej, pod kątem 35%.

Utrzymanie gotowej mikroinstalacji fotowoltaicznej nie jest kłopotliwe. Przede wszystkim właściciel takiej elektrowni musi dbać o czystość paneli, aby mogły one efektywnie odbierać promieniowanie słoneczne. Ważne są także regularne przeglądy instalacji – co 2-3 lata.

Być może warunki w Polsce nie są idealne, abyśmy mogli stać się potęgą, jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej za pomocą urządzeń fotowoltaicznych. Cieszy jednak fakt, że także rządzący zauważają konieczność zmian w naszym prawie, abyśmy mogli optymalnie wykorzystać dane nam możlwości.

Mogłoby Ci się również spodobać

2 Comments

  1. 1

    Kiedy dokładnie wchodzi w życie ta ustawa? Czy obowiązuje od dnia jej uchwalenia, czy też np. od nowego roku?

  2. 2

    Z tego co się orientuję to ustawa wejdzie dopiero pod koniec 2016 r. lub na początku 2017 r. Jeśli się mylę to proszę o poprawienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *