Aktualności, Promowane

Wartość odżywcza produktu dostępna na etykiecie!

znakowanie produktów spożywczych
materiały prasowe

Choć już od 2011 roku było wiadomo, że producentów artykułów spożywczych czekają zmiany w zakresie etykietowania produktów, to jednak większość regulacji weszła w życie dopiero w 2014, a niektóre zaczną obowiązywać dopiero w 2016 roku!

Jakie zmiany na etykiecie przedsiębiorcy musieli wprowadzić w 2014 roku?

Zapewne większość z nas nawet nie zauważyła, że znakowanie produktów spożywczych przyjęło inny charakter. Ale jako aktywni konsumenci powinniśmy wiedzieć, co konkretnie uległo zmianie.

A zatem nowe przepisy gwarantują:

  • Bardziej czytelne etykiety, które mają ułatwić klientowi znalezienie ważnych informacji. Czytelność została poprawiona dzięki wprowadzeniu większego rozmiaru czcionki. Określono jej minimalną wysokość – równą co najmniej 1,2 mm. Przy czym, w przypadku opakowań, których największa powierzchnia jest mniejsza niż 80 cm2 – minimalna „wysokość x” może wynosić co najmniej 0,9 mm.
  • Konieczność zamieszczania informacji na temat substancji powodujących alergie i reakcji nietolerancji. Co prawda producenci od zawsze mieli obowiązek wyszczególnienie wszystkich składników, ale teraz muszą to robić w sposób bardziej „jawny”. Informacje muszą być podkreślone na opakowaniu za pomocą pisma odróżniającego się od reszty wymienionych składników, za pomocą czcionki czy koloru.
  • Konieczność umieszczania informacji na temat kraju pochodzenia. Jeszcze kilka lat temu było to obowiązkowe dla producentów wołowiny, ryb czy oliwek. Teraz ta grupa została powiększona również o producentów mięsa ze świń, owiec, kóz oraz drobiu.

Jakie zmiany na etykiecie przedsiębiorcy muszą wprowadzić w roku 2016?

Są to informacje, które najbardziej interesują konsumentów przywiązujących szczególną wagę do tego co jedzą. Od 2016 roku na etykiecie dodatkowo będą mogli znaleźć informacje dotyczące wartości odżywczej produktu, czyli wartości energetycznej. Informacji takich nie znajdziemy jednak na produktach żywnościowych pakowanych w miejscu sprzedaży czy też przeznaczonych do zakładu żywienia zbiorowego bez opakowań.

Informacje na temat wartości odżywczej powinny zostać umieszczone w tabeli (jeśli wielkość etykiety na to pozwala). Należy zastosować kolejność oraz jednostki miary.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *