Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Łatwiej będzie monitorować wilki z Polski i Niemiec

wilk - ochrona wilka
fot. RDOŚ w Katowicach / GDOŚ

Łatwiej będzie monitorować polsko-niemiecką populację wilka. Propozycję standardów dla takich działań przygotowali naukowcy z obu krajów, a opublikowała ją Niemiecka Federalna Agencja Ochrony Przyrody – poinformował PAP jeden z twórców dokumentu, dr Robert Mysłajek.

Autorami dokumentu są eksperci z Niemiec (Ilka Reinhard i Gesa Kluth z Niemieckiego Instytutu Monitoringu i Badań Wilka LUPUS) i Polski – dr Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” oraz dr Robert Mysłajek z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

„Wspólne standardy pozwolą na porównywanie danych uzyskiwanych w obu krajach i ocenę liczby transgranicznych grup rodzinnych wilków” – poinformował PAP dr Mysłajek.

Propozycję standardów monitoringu polsko-niemieckiej populacji wilka opublikowała Niemiecka Federalna Agencja Ochrony Przyrody. Dokument definiuje metody stosowane podczas monitoringu, a jego przyjęcie ułatwi analizę i interpretację danych.

„Standardy monitoringu są oczywiście jedynie propozycją, swego rodzaju dobrą praktyką, którą warto wdrażać dla osiągnięcia wspólnego celu. Jej zastosowanie zależy jednak od możliwości finansowych obu krajów. Nie jest to żaden oficjalny dokument” – tłumaczył dr Mysłajek.

Przypomniał, że prace nad standardami trwały 3 lata. Jednym z ich elementów były międzynarodowe warsztaty na temat metod monitoringu z udziałem specjalistów z Niemiec, Polski, Austrii, Szwecji i Włoch.

„Podstawą stworzenia propozycji standardów monitoringu stały się więc doświadczenia badaczy z wielu krajów” – zaznaczył.

Polsko-niemiecka populacja wilków, nazywana środkowoeuropejską, jest wciąż uważana za zagrożoną. Tworzą ją wilki rekolonizujące Polskę Zachodnią i Niemcy, a ostatnio również Holandię i Danię. Powrót wilka na te obszary był możliwy dzięki objęciu tego drapieżnika ochroną w Polsce w 1998 r. – podkreślił ekspert z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jednocześnie jest to jedna z najszybciej rozrastających się populacji wilków w Europie.

Wspólne zarządzanie populacjami chronionych gatunków, których obszar występowania podzielony jest granicami państw, jest jednym z zaleceń Komisji Europejskiej.

„Podstawą zarządzania populacją jest ocena rozmieszczenia i liczebności gatunku, ale by dane z poszczególnych państw można było porównywać, powinny być zbierane jednolitą metodyką. W związku z tym tworzone są propozycje jednolitych metodyk. Najlepszym przykładem jest wspólna metodyka monitoringu rysia w krajach alpejskich” – tłumaczył dr Mysłajek.

Zgodnie z zapisami w dokumencie, specjaliści zajmujący się badaniami nad wilkami z obu państw powinni się co roku spotykać, by przedstawić wyniki przeprowadzonego monitoringu w każdym z krajów, wspólnie ocenić status transgranicznych terytoriów wilków oraz oszacować wpływ różnic w metodyce na uzyskane wyniki. Wynikiem tych spotkań miałby być roczny raport na temat sytuacji środkowoeuropejskiej populacji wilka i wspólna ocena wielkości populacji wraz z mapą rozmieszczenia gatunku.

W dokumencie zalecono stopniowe doskonalenie i ujednolicenie standardów monitoringu. Zasugerowano też, by w spotkania włączyły się – i również zastosowały zaproponowane standardy – pozostałe kraje dzielące tę samą populację, np. Czechy (a w przyszłości prawdopodobnie również Dania i Holandia).

Polska i Niemcy współpracują na rzecz ochrony wilka od pięciu lat, a inicjatywa stworzenia polsko-niemieckiej grupy roboczej ds. wilka powstała w 2009 r. Pierwsze spotkanie grupy, w skład której wchodzą przedstawiciele służb ochrony przyrody obu państw oraz eksperci (z Polski jest to dr Sabina Nowak) odbyło się w 2010 r. Grupa przygotowała dwa raporty: pierwszy dotyczył porównania sposobów zarządzania populacją wilka w obu krajach, ostatni to wspomniane standardy monitoringu.

Wilki w Polsce były od wieków tępione, w konsekwencji z większości lasów znikły, a w całym kraju zostało ich zaledwie kilkadziesiąt. Sytuację wilka pogorszyły polowania, powszechnie prowadzone w latach 70. Od 1998 r. na terenie całego kraju obowiązuje ochrona gatunku. Szacuje się, że obecnie w Polsce żyje ok. 1000 sztuk tych zwierząt.

W Niemczech wilki zostały całkowicie wytępione w XIX w. Jako że jednak zwierzęta te mają skłonność do dalekich wędrówek i kolonizacji nowych terenów, w II połowie XX w. na północnym wschodzie Niemiec pojawiło się ponad 40 osobników pochodzących z Polski. Większość wystrzelano albo zginęła na drogach. Gatunek doczekał się ścisłej ochrony w roku 1980. Obecnie populacja niemieckich wilków powiększa się.

zan/ agt/
Źródło: PAP – Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *