Aktualności, Promowane

Szkolenia i certyfikaty instalatorów OZE

panele fotowoltaiczne - oze
fot. freeimages.com / materiały prasowe

Ustawa o OZE nakłada na instalatorów mikro- i małych elektrowni fotowoltaicznych obowiązek posiadania odpowiednich certyfikatów. Specjalna certyfikacja monterów daje gwarancję wysokiej jakości usługi oraz wykwalifikowanej obsługi.

Choć obowiązek certyfikacji instalatorów OZE spotyka się z niezadowoleniem wielu firm zajmujących się instalacją urządzeń OZE, to jest to wymóg unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii. Według osób krytykujących obowiązujące przepisy, jakość usług na rynku instalacji fotowoltaicznych powinien weryfikować rynek, a nie odgórna biurokracja i narzucany obowiązek egzaminacyjny. Unia Europejska postanowiła jednak zadbać o interesy inwestorów, przez co każdy monter instalacji musi przejść odpowiednie szkolenie fotowoltaiczne oraz zdać egzamin certyfikacyjny.

Certyfikacji podlegają instalatorzy następujących urządzeń:

  • Kotłów i pieców na biomasę,
  • Systemów fotowoltaicznych,
  • Słonecznych systemów grzewczych,
  • Pomp ciepła,
  • Płytkich systemów geotermalnych.

Uzyskany certyfikat jest ważny przez 5 lat. Po upływie tego terminu jego ważność można przedłużyć spełniając kilka określonych wymagań.

Okazuje się jednak, że dyrektywa unijna dubluje polskie przepisy w zakresie instalacji elektroenergetycznych. W związku z tym resort gospodarki precyzuje postanowienia ustawy wydając rozporządzenie dotyczące warunków i trybu wydawania certyfikatów. Wydany dokument implementuje dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r.

Zgodnie z nowymi ustaleniami instalator mikroinstalacji fotowoltaicznych nie musi posiadać certyfikatu, pod warunkiem, że posiad odpowiednie uprawnienia wydane wcześniej. Ponadto istnieje także możliwość uzyskania certyfikatu na podstawie posiadane wykształcenia. Zgodnie z zapisem ustawy Prawo energetyczne oraz z opinią Komitetu Odwoławczego, dokumentem, który może decydować o przydzieleniu uprawnień instalatorowi, może być dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku lub w specjalności w zakresie OZE albo urządzeń i instalacji sanitarnych, grzewczych, chłodniczych, cieplnych, klimatyzacyjnych, elektrycznych lub elektroenergetycznych wydany na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. ? Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572, ze zm.). Oznacza to przede wszystkim, że pod uwagę mogę być brane jedynie dyplomy wydane po 1 września 2005 roku.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *