Aktualności, Promowane

Jaki przedłużacz wybrać na budowę?

przedłużacz
materiały prasowe

Przedłużacz, który ma nam ułatwić pracę, a przede wszystkich dostarczyć prąd na budowie musi być wytrzymały i bezpieczny. Czym należy się kierować przy jego wyborze?

Na budowie korzysta się wielu urządzeń elektrycznych, takich jak betoniarka, szlifierka czy wiertarka. Aby ich użycie było możliwe, nie wystarczy zwykły domowy przedłużacz. Można zaopatrzyć się w długi przedłużacz budowlany, najlepszym jednak rozwiązaniem jest kupno wielogniazdowego przedłużacza nawiniętego na bęben, czyli przedłużacza bębnowego.

Przy wyborze przedłużacza zwróć uwagę na to:

  • czy jest dostosowany do elektronarzędzia, to znaczy, czy przewodzi wystarczającą ilość prądu potrzebną do jego zasilania. Przedłużacz powinien mieć odpowiedni przekrój kabla oraz parametry dostosowane do podłączanych do niego urządzeń. Zbyt duże obciążenia mogą być niebezpieczne – mogą spowodować spięcie i spalenie przewodu. Dlatego należy sprawdzić, czy przedłużacz bębnowy lub zwykły przedłużacz budowlany ma przekrój dopasowany do narzędzia o dużym przepływie prądu. Powszechnie spotyka się przedłużacze przeznaczone na napięcie 250 lub 400 V oraz umożliwiające podłączenie jedno- lub trójfazowych urządzeń. Producenci większości przedłużaczy podają obciążalność prądową długotrwałą, określając wartość prądu znamionowego (najczęściej jest 16 A) lub określając maksymalną moc przyłączonego urządzenia, która najczęściej wynosi 3500 lub 3600 W dla przedłużaczy z całkowicie rozwiniętym przewodem.
  • czy cechuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wstrząsy i wibracje. Nie stosuj na budowie przedłużacza ogrodowego ? to częsty błąd, który może być niebezpieczny w skutkach. Przewody przedłużaczy ogrodowych są często izolowane oponą polwinitową i nie są wystarczająco wytrzymałe na kurz.
  • czy jest prawidłowo zaizolowany ? jest wtedy bardziej odporny na ciężkie warunki panujące na budowie. Do często stosowanych materiałów izolacyjnych należą: poliuretan, guma, polichlorek winylu, neopren.
  • czy posiada klapki ochronne zapewniające bryzgoszczelność.
  • czy ma odpowiednie zabezpieczenia termiczne, które chronią przed przegrzaniem sznura.
  • czy jest zaopatrzony w kilka gniazdek jednofazowych lub trójfazowych o odpowiednim stopniu ochrony IP (IP 20, IP 44 lub wyższym). Powszechnie stosuje się przedłużacze z liczną od 1 do 4 gniazd.

Przedłużacz bębnowy – cena

Cena przedłużacza bębnowego waha się od 60 do nawet 300 zł. Uzależniona jest zazwyczaj od poziomu ochrony oraz długości kabla.

Przedłużacz – jaka długość

Nie zapomnij również sprawdzić, czy jest wystarczająco długi, aby zasilić szlifierkę czy wiertarkę w miejscach znacznie oddalonych od źródeł zasilania. Niektóre urządzenia pozwalają na rozwinięcie dokładnie takiej ilości kabla, jaka jest potrzebna podczas prac remontowych lub budowlanych. To również minimalizuje ryzyko potknięcia się i zapewnia łatwiejsze zwijanie i rozwijanie przewodu. Najczęściej spotykane długości sznura mają od 25 do 50 m. W marketach budowlanych znajdziesz też mniej standardowe długości, na przykład 10 lub 100 m.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *