Aktualności, Promowane

Prace ogrodnicze

automatyczne systemy nawadniania
fot. ns.tanake.com.pl / materiały prasowe

Podlewanie ogrodu to żmudna i czasochłonna praca. Dodatkowo chcąc w odpowiedni sposób zadbać o rośliny należy obserwować cykl ich wzrostu i dostosować do tego częstość nawadniania. Bywa to bardzo trudne i udaje się jedynie wprawionym ogrodnikom, którzy dobrze znają swoje rośliny.

Kiedy nawadniać rośliny?

Nawadnianie przestrzeni zielonych jest ściśle związane z wilgotnością gleby. Najlepszym momentem na dostarczenie jej dodatkowej ilości wody jest chwila, w której dostrzegamy, że jest ona sucha, aczkolwiek nie przesuszona. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu do korzeni roślin dostarczany jest tlen, a co za tym idzie umożliwiany jest ich odpowiedni wzrost. Chcąc właściwie dobierać okres podlewania roślin należy obserwować ich wygląd oraz oceniać suchość podłoża. Zazwyczaj rośliny podlewa się wczesnym rankiem lub wieczorem. Nie wskazane jest podlewanie roślin wystawionych na promieniowanie słoneczne.

Ułatwienie prac ogrodniczych

Dużym uproszczeniem prac ogrodniczych związanych z podlewaniem roślin są automatyczne systemy nawadniania. Projektuje się je zgodnie z wymogami, które są bezpośrednio związane z ukształtowaniem terenu i zapotrzebowaniem terenów zielonych na nawodnienie. Dzięki czujnikom i sterownikom gleba jest podlewana tylko wówczas, jeśli naprawdę zachodzi taka potrzeba. Zatem tego typu systemy nie tylko oszczędzają czas poświęcony na podlewanie, ale również ograniczają wydatki na wodę.

Jak wygląda instalacja systemów nawadniających?

Systemy automatycznego nawadniania składają się z wielu elementów. Jednym z nich są rury PE. Są one zrobione z polietylenu. Używa się ich w większości instalacji służących do nawadniania. Nadają się one do tworzenia instalacji zarówno naziemnych, jak i podziemnych. Dzięki temu, że są lekkie, elastyczne i oporne na promieniowanie słoneczne ich zastosowanie jest szeroko wykorzystywane. W systemach nawadniających używa się również inne elementy (m.in. zraszacze, kroplowniki, zawory, kształtki, sterowniki, regulatory ciśnienia). Dopiero po połączeniu ze sobą wszystkich elementów systemy nawadniające tworzą całość nadającą się do wykorzystania w ogrodach, sadach i na polach. Instalacja tego typu systemu wymaga odpowiedniej wiedzy. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistami, którzy doradzą jakie sprzęty do automatycznego nawadniania wybrać i jak najlepiej je rozmieścić. Porad dotyczących systemów nawadniających można szukać w firmie Tanake, która świadczy usługi z tym związane.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *