Aktualności, Promowane

Czy przydomowa elektrownia słoneczna w Polsce ma sens?

panele fotowoltaiczne
fot. superenergia.pl / materiały prasowe

Choć na całym świecie wiąże się ogromne nadzieje z pozyskiwaniem energii słonecznej, to fotowoltaika w Polsce wcale nie cieszy się tak dużym powodzeniem. Czy rzeczywiście instalacja paneli fotowoltaicznych w naszym kraju jest korzystna? Co w takim razie stoi na przeszkodzie, aby przydomowe elektrownie słoneczne stały się powszechne?

Co można zyskać na fotowoltaice?

Długo możnaby dyskutować o zaletach wykorzystania energii słonecznej. Większość tych zalet będzie jednak dotyczyć ekologii. Wcale nie jest jednak tak, że jesteśmy zmuszeni do stosowania fotowoltaiki tylko dlatego, że powinniśmy chronić Ziemię przed zanieczyszczaniem i niekontrolwanym zużywaniem zasobów naturalnych. Fotowoltaika może być opłacalna i to nawet dla drobnych właścicieli przydomowych elektrowni słonecznych. Także w Polsce.

Wbrew pozorom, w Polsce mamy dosyć dobre warunki do korzystania z paneli fotowoltaicznych. Możliwości, jakie daje nam nasz klimat, są tylko niewiele mniejsze, niż w tak gorącym kraju, jak Portugalia. Problemem w cieplejszych krajach jest bowiem właśnie ta temperatura. Przy zbyt wysokiej temperaturze wydajność paneli fotowoltaicznych spada. Jako przykład można podać, że panel o mocy 230 Wp osiąga moc 230 W w temperaturze 20 stopni Celsjusza i oświetleniu 1000 W/m2. W zależności od konkretnego panela, jego moc może spadać o ok. 0,3% / 1 stopień Celsjusza. Inwestując w elektrownię słoneczną o mocy 1 kW, w Polsce można w ciągu roku wyprodukować ok. 900 kWh energii. W Portugalii natomiast można wytworzyć ok. 1300 kWh. Różnica nie jest więc na tyle duża, by jednoznacznie stwierdzić, że w Polsce mamy niewłaściwe warunki do tego typu inwestycji.

Pojawia się jednak podstawowe pytanie dla inwestorów: ile można na tym zarobić? Okazuje się, że można. Biorąc pod uwagę powyższe wyliczenia, przydomowa elektrownia słoneczna o mocy 1 kW w Polsce może przynieść nawet 1200 zł rocznie. Średni koszt takiej inwestycji to ok. 6000 zł, co oznacza zwrot w ciągu 5 lat. Trzeba zauważyć, że poza regularną konserwacją, panele fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe. Dziwi więc fakt, że w Polsce wciąż tak mało gospodarstw domowych inwestuje w panele fotowoltaiczne.

Dlaczego wciąż tak mało paneli fotowoltaicznych instaluje się w Polsce?

Przeszkodą jest jak zwykle obowiązujące prawo. To właśnie ono przez te wszystkie lata istnienia ogólnodostępnych urządzeń fotowoltaicznych uniemożliwia Polakom inwestowanie w naturalną energię słoneczną. Wszystko się jednak zmienia. Choć powoli, to jednak rząd dostrzega problemy w zakresie regulacji prawnych i wprowadza zmiany, nazywane programem „Prosument”. 20 lutego 2015 roku uchwalona została między innymi nowa Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii. Zmiany, jakie wprowadza, to między innymi zniesienie koncesji na sprzedaż produkowanej energii oraz zniesienie obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej.

Pomimo wprowadzonych zmian, Polska wciąż nie będzie rajem do tworzenia elektrowni słonecznych. Z odrobiną chęci i pomocy ze strony rządu z pewnością liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce będzie się systematycznie zwiększać.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *