Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Dzień Tygrysa – stań w obronie tygrysów!

fot. B_cool from SIN, Singapore / Wikipedia

W środę, 29 lipca, obchodzimy na całym świecie Dzień Tygrysa. To niezwykłe zwierzę znajduje się dziś na skraju wyginięcia. W tym roku kolejny podgatunek tygrysa, tygrys malajski otrzymał status krytycznie zagrożonego. Dlatego organizacja ekologiczna WWF Polska zachęca do pomocy tygrysom już teraz, z okazji ich święta.

Od ubiegłego roku, mimo tysięcy kilometrów które nas dzielą od miejsca występowania tygrysów, każdy z nas może wesprzeć projekt WWF na rzecz ochrony jednego z pięciu podgatunków tygrysa, tygrysa malajskiego. Na Półwyspie Malajskim ruszył właśnie monitoring jego populacji, w jednej z najważniejszych ostoi tych drapieżników, kompleksie leśnym Belum-Temengor. W 100 lokalizacjach zostaną zainstalowane fotopułapki, po dwie w każdej. Ustawienie dwóch kamer w jednym miejscu pozwala na identyfikację danego osobnika. Każdy tygrys ma bowiem indywidualne cechy osobnicze, dzięki unikalnemu układowi pasów. W ten sposób można precyzyjnie oszacować liczebność tygrysów, bez ryzyka popełnienia błędu i zawyżenia ostatecznych wyników z monitoringu. Końcowe rezultaty pomogą w porównaniu danych dotyczących liczebności tygrysów z poprzednimi informacjami, zebranymi w latach 2009-2011.

W tym celu, lasy Belum-Temengor, przemierzają czteroosobowe patrole, złożone z ekspertów WWF i przedstawicieli lokalnej społeczności – mówi Karolina Tymorek z WWF Polska. – Zainstalowanie fotopułapek wymaga niekiedy kilkudniowego marszu przez gęsty las deszczowy, a nasi działacze wyruszają do każdej z lokalizacji w regularnych odstępach czasu, w celu zgrania zdjęć i sprawdzenia stanu kamery. W ten sposób pozyskujemy dane nie tylko na temat liczebności tygrysów, ale i innych gatunków zagrożonych, które są fotografowane, a także na temat aktywności kłusowników i osób zajmujących się nielegalną wycinką drzew. Dzięki tej praktycznie stałej obecności naszych ludzi w terenie, przestępcy nie mogą czuć się bezkarnie.

Działania podejmowane przez WWF mają pomóc w ocaleniu tygrysów. W 2010 roku ich liczebność szacowano na 3200 osobników – aż o 97% mniej niż jeszcze 100 lat temu. Wśród najbardziej zagrożonych wyginięciem podgatunków jest tygrys malajski, którego liczebność spada, i obecnie jest na poziomie 250-340 osobników – jeszcze kilka lat temu szacowano ich liczebność na 500 osobników. W związku z tym Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody, nadała mu niedawno status krytycznie zagrożonego wyginięciem.

W 2016 roku, zgodnie z założeniami inicjatywy Tx2 – jej celem jest podwojenie, do 2022 roku, liczby tygrysów w 13 państwach, gdzie występują te drapieżniki – poznamy najnowsze dane z monitoringu. Niestety, o ile takie kraje, jak Rosja, Indie, Nepal czy Malezja, prowadzą działania monitoringowe, wciąż brakuje podobnych badań w Birmie, Indonezji, Laosie, Kambodży, Tajlandii i Wietnamie.

Z okazji Dnia Tygrysa ponawiamy nasz apel związany z potrzebą przeprowadzenia dokładnego monitoringu na rzecz ustalenia stanu populacji tygrysów w tych krajach – dodaje Tymorek. – Bez oszacowania ich aktualnej liczebności i identyfikacji najważniejszych siedlisk, nie będziemy w stanie podjąć skutecznych działań na rzecz ich ochrony i tym samym ocalić tygrysów przed wyginięciem.

Nie zmieniają się tylko zagrożenia dla tygrysa. Wciąż największym z nich jest kłusownictwo i nielegalny handel produktami wykonanymi z tych wielkich kotów, przede wszystkim produktami Tradycyjnej Medycyny Azjatyckiej. Dodatkowymi zagrożeniami jest utrata siedlisk, oraz w konsekwencji sytuacje konfliktowe z człowiekiem, zajmującym w coraz większym stopniu terytorium tych zwierząt.

Przyszłość tygrysa zależy przede wszystkim od skuteczności wdrażania planu na rzecz podwojenia ich liczebności. Kraje takie jak Indie i Rosja odnotowały już pierwsze sukcesy. Populacja tygrysa syberyjskiego wzrosła do 480-540 osobników, co nie byłoby możliwe bez zaangażowania ponad dwóch tysięcy ekspertów, nowoczesnej technologii i wsparcia WWF. Jeszcze 70 lat temu liczebność tygrysów syberyjskich w Rosji spadła do 40 osobników. Z kolei w Indiach, żyje dziś 2226 tygrysów bengalskich. W roku 2006 było ich zaledwie 1411.

W misję naszej firmy wpisana jest dbałość o środowisko naturalne, dlatego też od kilku lat angażujemy się w projekty realizowane pod sztandarem WWF Polska – podkreśla Tomasz Frączak, prezes Mondial Assistance. – Od 2014 roku jesteśmy partnerem programu ochrony Tygrysa TX2, mającego na celu podwojenie populacji tych pięknych i niestety zagrożonych wyginięciem zwierząt.

Każdy może już dziś pomóc w ratowaniu tygrysów malajskich, adoptując wirtualnie to zwierzę w specjalnym serwisie adopcyjnym na stronie www.pomagam.wwf.pl/tygrys/. Przekazując WWF darowiznę w formie jednorazowej bądź comiesięcznej wpłaty wspieramy ochronę tych niezwykłych dzikich kotów.

Źródło: www.wwf.pl

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *