Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Ochrona czynna w rezerwacie Ciosny

rezerwat przyrody Ciosny - jałowiec pospolity
Rezerwat przyrody Ciosny / Fot. Henryka Gapińska, RDOŚ w Łodzi

Zakończone zostały prace prowadzone w latach 2014–2015 w ramach działań ochronnych w rezerwacie przyrody Ciosny, określonych w planie ochrony dla rezerwatu na lata 2001-2020. Wszystkie prace wykonało Towarzystwo Przyrodników Ziemi Łódzkiej w Łodzi w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Łodzi. Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Przedmiotem ochrony i głównym składnikiem szaty roślinnej rezerwatu przyrody Ciosny jest jałowiec pospolity, który buduje tu swoje własne zbiorowisko zaroślowe, występujące w kompleksie przestrzennym z murawami napiaskowymi. Celem działań ochrony czynnej jest poprawa warunków świetlnych niezbędnych do rozwoju jałowców oraz zahamowanie procesu sukcesji wtórnej, zachodzącej w biochorach zarośli jałowcowych. W ramach przeprowadzonych prac z terenu rezerwatu usunięto część drzew, a w płatach zarośli jałowcowych wycięto i wykarczowano samosiewy z gatunku robinia akacjowa, dąb czerwony, brzoza brodawkowata, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, sosna pospolita i czeremcha amerykańska, przeprowadzono cięcia sanitarno – pielęgnacyjne na okazach jałowców (usunięcie martwych, połamanych i nie rokujących na przeżycie pędów). W płatach boru świeżego i mieszanego natomiast, poza usunięciem wszystkich samosiewów robinii akacjowej, dębu czerwonego i czeremchy amerykańskiej, podkrzesano część pni sosen. Uniesione w ten sposób korony pozwalają na zwiększony dopływ światła do jałowców.

W końcowym etapie prac na 20 poletkach o łącznej powierzchni 2000 m², w celu stymulacji kiełkowania oraz wzrostu siewek i podrostów, została wygrabiona gruba warstwa próchniczna gleby, uniemożliwiająca kiełkowanie nasion jałowca.

Jałowiec pospolity w rezerwacie Ciosny uzyskał szansę na rozwój, w tym na odnawianie się i utrzymanie młodego pokolenia.

Ze względu na rozmiar prac oraz specyficzne położenie rezerwatu wśród zabudowanych działek, prowadzone działania budziły szerokie zainteresowanie okolicznych mieszkańców i mediów.

Jak wyglądał teren rezerwatu przed wykonanymi pracami można obejrzeć w galerii zdjęć Rezerwat Ciosny – tak było!

Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska www.gdos.gov.pl

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *