Aktualności, Promowane

Segregacja śmieci w szkołach

segregowanie śmieci - recykling
fot. ibd-wt.de/pl / materiały prasowe

W ostatnich latach bardzo duży nacisk kładziony jest na ekologię. W szkołach dzieci uczą się segregowania śmieci i dowiadują się, co można zrobić np. z butelki PET. Niektóre ze szkół idą także o krok dalej i wprowadzają praktyczne działania uczące dzieci mądrego gospodarowania odpadami.

Teoria

W szkołach podstawowych dzieci niemal każdego roku mają specjalną lekcję dotyczącą segregacji śmieci i recyklingu. Dzięki temu maluchy przychodząc do domu uczą również rodziców jak dbać o środowisko. Choć to wydaje się dziwne, w przypadku edukacji ekologicznej bardzo często właśnie dzieci uczą dorosłych jak działa segregacja śmieci, a nie na odwrót. Dodatkową zaletą takich lekcji są gadżety, które otrzymują uczniowie pozwalające na lepsze i efektywniejsze działania związane z recyklingiem. Wśród nich są min. plany lekcji czy zakładki z listą materiałów, które można wrzucać do poszczególnych pojemników na segregowane odpady. W ten sposób szkoła edukując dzieci przyczynia się również do edukacji dorosłych.

Praktyka

Wiele szkół nie kończy tylko na przekazywaniu teoretycznej wiedzy na temat segregacji śmieci. Często organizowane są także wycieczki do wyspecjalizowanych punktów, gdzie segregowane i przerabiane są odpadki. Dzieci mogą zobaczyć wielkie maszyny zmieniające makulaturę w papier czy puszki w folię aluminiową. Mają możliwość podziwiana specjalistycznych urządzeń, które nawijają folię, papier czy inny materiał na ogromne rolki. Poza wycieczkami organizowane są również specjalne imprezy mające na celu przybliżenie tematyki segregacji odpadów dzieciom oraz ich opiekunom. Każdego roku organizowany jest „Dzień sprzątania świata”, kiedy to uczniowie zbierają śmieci w lasach i parkach. Wiele szkół wprowadziło również dni zbiórki makulatury. Dzieci przez miesiąc zbierają w domach stare książki, czasopisma czy ulotki i w wyznaczonym terminie oddają je do skupu. Zarobione w ten sposób pieniądze wykorzystują na potrzeby klasowe. Takie działania pokazują tym młodym ludziom, że selektywna zbiórka odpadów może mieć wymierne skutki.

W przypadku działań proekologicznych bardzo często pojawia się problem edukacji dorosłych. Jednakże dzięki dzieciom staje się to o wiele łatwiejsze. Dlatego warto postawić na edukację maluchów, być może to one nauczą rodziców jak dbać o środowisko.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *