Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Rezerwat Stawy Gnojna im. Rodziny Bieleckich

rezerwat przyrody Stawy Gnojna im. Rodziny Bieleckich
Rezerwat przyrody Stawy Gnojna im. Rodziny Bieleckich / fot. Tomasz Kuran / Wikipedia, Licencja: GFDL + CC-BY-SA-2.5

Rezerwat przyrody Stawy Gnojna im. Rodziny Bieleckich położony jest na terenie powiatu żyrardowskiego, w gminie Mszczonów. Nazwa rezerwatu pochodzi od majątku Gnojna należącego do rodziny Bieleckich, który obejmował stawy rybne powstałe w okresie międzywojennym. Po drugiej wojnie światowej grunty te stanowiły własność Skarbu Państwa, a następnie prywatnych właścicieli, z inicjatywy których ustanowiono rezerwat.

Ochroną w formie rezerwatu przyrody objęto obszar stawów rybnych oraz przyległych do nich łąk, stanowiących ważną w skali regionu ostoję ptaków, przede wszystkim siewkowatych, blaszkodziobych i chruścieli.

Na terenie rezerwatu stwierdzono 43 gatunki ptaków wodno – błotnych i wróblowych związanych ze środowiskiem wodnym, w tym 31 lęgowych. Występują tu również bogate populacje gatunków roślin i zwierząt objętych ochroną ścisłą, w tym wąsatki, rzekotki drzewnej i goździka pysznego. Ponadto ochroną objęto unikalne zbiorowiska roślinne, dzięki czemu rezerwat stanowi bardzo ważny element systemu korytarzy ekologicznych, pełniąc przy tym funkcję rezerwuaru wody.

Rezerwat przyrody Stawy Gnojna im. Rodziny Bieleckich został utworzony w 2004 r. na mocy rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał 30 sierpnia 2012 r. zarządzenie nowelizujące akt prawny powołujący rezerwat. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych stawów rybnych stanowiących miejsce rozrodu i regularnego przebywania ptaków w szczególności siewkowatych i blaszkodziobych wraz z występującymi na tym terenie zbiorowiskami roślinnymi. Rezerwat obejmuje obszar o powierzchni 19,35 ha. Grunty wchodzące w jego skład stanowią własność prywatną.

Rezerwat nie jest udostępniony do zwiedzania.

Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska www.gdos.gov.pl

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *