Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Orzeł przedni w Skwierzynie

orzeł przedni - skwierzyna
Orzeł przedni / fot. Michał Bielewicz, RDOŚ

Do niebywałego zdarzenia przyrodniczego doszło w pierwszych dniach stycznia br. w okolicach miejscowości Skwierzyna na terenie powiatu międzyrzeckiego. Teren ten odwiedził bardzo rzadki gatunek orła w Polsce – orzeł przedni Aquila chrysaetos.

Ptak został sfotografowany przez pracownika Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim Michała Bielewicza, zajmującego się w wolnym czasie również fotografią ptaków drapieżnych.

W Polsce orzeł przedni Aquila chrysaetos jest gatunkiem skrajnie nielicznie lęgowym, a jego liczebność szacuje się na poziomie zaledwie 30-35 par lęgowych. Większość populacji orła, ponad 90%, gniazduje na południu kraju, w Karpatach, gdzie głównymi obszarami lęgowymi są Bieszczady, Pieniny, Gorce oraz Beskid Niski, Sądecki i Żywiecki, a także Tatry. Natomiast w całej Polsce wschodniej dość regularnie obserwowane są ptaki nielęgowe, m.in. w Puszczy Białowieskiej, Augustowskiej, Napiwodzko-Ramuckiej, Piskiej czy Knyszyńskiej.

W zachodniej Polsce, spotkanie z orłem przednim to jednak spore wydarzenie. Jak dotąd w ostatnich latach w lubuskim, udało się go zaobserwować zaledwie kilka razy w okresie jesienno-zimowym podczas jego wędrówek. Tym bardziej spotkanie „oko w oko” z tym gatunkiem należy do niezapomnianych przeżyć i z pewnością zapadających głęboko w pamięć każdego, kto miał okazję podziwiać tego okazałego drapieżnika.

Orzeł przedni Aquila chrysaetos jest największym przedstawicielem orłów z rodzaju Aquila. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi 190-225 cm, a długość ciała 80-93 cm. To potężny ptak o charakterystycznej sylwetce z długimi skrzydłami i najdłuższym ogonem wśród orłów. W locie, w czasie krążenia skrzydła trzyma uniesione do góry, co nadaje sylwetce lekkości. Również ubarwienie jest charakterystyczne, i różne u ptaków dorosłych i młodych. We wszystkich szatach występuje jednak duża rdzawa (złotawa) plama na potylicy i karku. Lotki i sterówki generalnie ciemne, jedynie u ptaków młodych z udziałem koloru białego.

W Polsce orzeł przedni, objęty jest ścisłą ochroną gatunkową, a wokół jego gniazd wyznacza się specjalne strefy ochronne. Jego ochronę sankcjonuje również prawo Unii Europejskiej w formie Dyrektywy ptasiej.

Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska www.gdos.gov.pl

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *