Aktualności

Wsparcie dla mikroinstalacji fotowoltaicznych w 2016 roku

panele fotowoltaiczne - oze
fot. freeimages.com / materiały prasowe

Produkowanie energii elektrycznej z energii słonecznej na własne potrzeby staje się coraz popularniejsze nie tylko w całej Europie, ale również w Polsce. Warto wiedzieć, że na wybudowanie tego rodzaju instalacji można uzyskać wsparcie finansowe, co znacznie obniża koszt inwestycji w mikroelektrownię.

Fotowoltaika jest dynamicznie rozwijana na całym świecie. Jak wynika z szacunków firmy konsultingowej IHS, do 2020 roku potencjał tego rodzaju elektrowni wzrośnie o 37% na całym świecie, osiągając poziom 250 MW. W Polsce także można zaobserwować szybki rozwój instalacji fotowoltaicznych, na które inwestorzy mogą otrzymać konkretne wsparcie finansowe. Sprawdźmy, na co można liczyć w 2016 roku i w jaki sposób możesz kupić panele fotowoltaiczne w sklepie SuperEnergia.pl.

Dotacje w nowej wersji

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOSiGW) przygotował specjalny program „Prosument”, który ma za zadanie wspieranie odnawialnych źródeł energii. Można tu uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż mikroinstalacji m. in. fotowoltaicznych.

Inwestorzy, planujący rozbudowę instalacji w 2016 roku, mogą nieco odetchnąć, ponieważ NFOSiGW wydłużył do końca br. okres, w którym przyznawane są dotacje na poziomie 40% kosztów kwalifikowanych. Warto przypomnieć, że taka dotacja miała obowiązywać pierwotnie tylko do końca 2015 roku, a potem jej poziom miał spaść do 30%. Przedłużenie okresu obowiązywania wyższych stawek wiąże się ze zwiększeniem budżetu pomocy bezzwrotnej z 240 do 280 mln zł.

Uwaga na zmiany!

Wsparcie z programu „Prosument” można uzyskać na mikroelektrownie fotowoltaiczne o mocy do 40 kWp. Niestety, po zmianach obniżone zostały stawki maksymalne jednostkowych kosztów kwalifikacyjnych dla systemów fotowoltaicznych do 6 tys. zł/kW (powyżej 5 kWp) i do 7 tys. zł/kW (do 5 kWp). Nowa wersja programu „Prosument” ma, według NFOSiGW, wspomóc jeszcze większej liczbę inwestorów, chcących budować przydomowe mikroelektrownie fotowoltaiczne.

Warto przypomnieć, że kompletny system fotowoltaiczny składa się z szeregu paneli oraz elementów mocujących, a także z inwertera (falownika), który zamienia prąd stały wytworzony w panelach na prąd zmienny, zasilających domowe urządzenia. Inwerter odpowiada także za dobieranie energii z sieci w przypadku jej niedoboru i pozwala na oddawanie nadwyżek.

Program „Prosument” jest o tyle istotnym wsparciem dla rozwoju mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce, że proponuje realną pomoc w finansowaniu inwestycji z obszaru OZE, uważanych coraz częściej za ważne wsparcie ogólnokrajowego systemu energetycznego, a bezpieczeństwo energetyczne to przecież priorytet dla każdego państwa.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *