Aktualności, Promowane

Sprawozdanie KOBiZE: co musisz o nim wiedzieć

sprawozdanie KOBiZE
fot. materiały prasowe

Każda firma, która korzysta ze środowiska i posiada instalacje, używanie których wymaga pozwolenia zintegrowanego albo pozwolenia na wprowadzanie do powietrza gazów i pyłów, do końca lutego każdego roku musi złożyć sprawozdanie do KOBiZE. Sprawdź, czy również musisz to zrobić i w jaki sposób.

Kto musi składać raporty?

Ustawa z dnia 17 lipca 2009 roku o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji nakłada obowiązek corocznego raportowania do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami na wszystkie przedsiębiorstwa, które podczas korzystania ze środowiska wprowadzają do powietrza gazy cieplarniane. Obowiązek ten dotyczy firm niezależnie od ich wielkości, rodzaju prowadzonej działalności i stopnia szkodliwości dla środowiska. Sprawozdania do KOBiZE musi więc składać duży zakład, posiadający na swoim terenie instalacje wymagające pozwolenia (na przykład, ciepłownie, lakiernie), gospodarstwa rolnicze prowadzące działalność w zakresie chowu lub hodowli zwierząt, uprawy roślin, leśnictwa i rybactwa, ale również małe firmy, które mają piec, agregat prądotwórczy, klimatyzację lub samochód służbowy.

Jak składać raport do KOBiZE?

Wspomniane podmioty muszą składać sprawozdanie do KOBiZE do końca lutego każdego roku, przy czym dotyczy ono poprzedniego roku kalendarzowego. Co ciekawe, raport do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami jest pierwszym dokumentem z zakresu ochrony środowiska, który składany jest w wersji elektronicznej. Aby przesłać swój raport, należy najpierw dokonać rejestracji firmy na stronie Krajowej Bazy KOBiZE i przesłać wniosek o założenie indywidualnego konta. Dopiero po jego utworzeniu jest możliwe przesyłanie sprawozdań.

Co musi zawierać raport?

Każde sprawozdanie do KOBiZE musi zawierać szereg obowiązkowych danych. Przedsiębiorca powinien poinformować o wielkości emisji gazów cieplarnianych i innych substancji wprowadzanych do powietrza, podać charakterystykę surowców i paliw towarzyszących emisjom, wymienić środki techniczne zapobiegające emisjom albo je ograniczające, a także powiadomić o planowanym uruchomieniu innych przedsięwzięć, które mogą emitować do powietrza gazy cieplarniane lub inne substancje.

Jak wyglądają opłaty?

Do tej pory składanie sprawozdania do KOBiZE nie wiązało się z ponoszeniem przez przedsiębiorcę żadnych opłat. To ma się zmienić w 2017 roku, kiedy raport zastąpi system opłaty za korzystanie ze środowiska. Wysokość tych opłat będzie zależała od informacji zawartych w raporcie.

Artykuł powstał we współpracy z http://www.ecoclima.waw.pl.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *