Aktualności, Promowane

Co to są kolektory słoneczne?

kolektory słoneczne - energia odnawialna
Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne są obecnie najpopularniejszym odnawialnym źródłem energii w Polsce. Obecnie postało w naszym kraju kilkaset tysięcy takich instalacji. Ponadto ciągle dołączają do tej liczby kolejne.

Co to takiego jest kolektor słoneczny?

Kolektor słoneczny jest to urządzenie którego zadaniem jest konwersja energii promieniowania słonecznego na ciepło. Energia pochodząca ze słońca w momencie dotarcia do kolektora zmieniana jest na energię cieplną nośnika ciepła. Tym nośnikiem może być ciecz bądź gaz. Jeśli chodzi o ciesz, to może by być woda bądź glikol, natomiast mówiąc o gazie na myśli jest np. powietrze.

Kolektory słoneczne wykorzystywane mogą być na przykład do

  • podgrzewania wody w basenie
  • podgrzewania wody użytkowej,
  • chłodzenia budynków
  • ciepła technologicznego.
  • wspomagania centralnego ogrzewania,

W wyżej wymienionych celach używa się kolektory cieczowe płaskie i próżniowe.

Warto tutaj przytoczyć również podział kolektorów. Dzielimy je na:

płaskie:

  • cieczowe,
  • gazowe,
  • dwufazowe,

płaskie próżniowe,

próżniowo-rurowe (zwane również próżniowymi)

skupiające (najczęściej cieczowe),

specjalne (np. izolacja transparentna).

Kolektory płaskie bywa, że mogą być stosowane ponad 25 lat. Montuje się je w budynkach mieszkalnych czyli tam gdzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę ma istotny wpływ na rachunki za energię. Można je również wykorzystywać do ogrzewania pomieszczeń, zwłaszcza jeśli zdarzają się przerwy w dostawach energii.

Kolektor płaski składa się z przezroczystego pokrycia, najczęściej szklanego, absorbera ( blachy miedzianej która pokryta jest powłoką selektywną), wymiennika ciepła (są to rurki miedziane przylutowane do absorbera), oraz izolacji (przeważnie funkcję tą pełni wełna mineralna).

Kolektory próżniowo-rurowe są bardziej wydajne niż kolektory płaskie, niestety jest to droższe rozwiązanie ze względu na zastosowaną technologię. Również ich wytrzymałość jest mniejsza na przykład gdy pada grad czy zimą zasypie je śnieg, to nie można zastosować obiegu odwróconego i rozmrozić kolektor, jak ma to miejsce w kolektorach płaskich.

Zarówno kolektory próżniowe i płaskie dostarczają około 60% ciepła które potrzebne jest do ogrzewania wody użytkowej w ciągu całego roku. Zaletą kolektorów próżniowych jest to, że wymagają mniejszej powierzchni zabudowy i to prawie o połowę.

Kolektory skupiające odbijają promienie słoneczne w kierunku absorbera, który jest równocześnie wymiennikiem ciepła. To czy w zwierciadło trafi promień zależy od kierunku ich padania, czyli aby kolektor dobrze spełniał swoją rolę powinien obracać się zgodnie z ruchem słońca. Niestety zwiększa to koszty budowy jak również utrzymania takiego kolektora, choć z pewnością zapewnia większą sprawność instalacji.

Warto zainteresować się kolektorami. Rozwiązanie to pozwala uzyskać spore oszczędności na ogrzewaniu. Firma Strefa Energii może bez problemu zamontować kolektory słoneczne. Strefa Energii ma swoją siedzibę w Krakowie, jednak działa na terenie całego kraju.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *