Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

SZARAKI TRAFIĄ NA WOLNOŚĆ

zając szarak
Zając szarak / fot. Paweł Cieślak, Lasy Państwowe

Nadleśnictwo Lubartów (RDLP w Lublinie) prowadzi program odbudowy populacji zajęcy i kuropatw. Do środowiska naturalnego zostanie wpuszczonych kilkadziesiąt zwierząt.

Nadleśnictwo do realizacji programu, który został zapoczątkowany przez urząd marszałkowski, przystąpiło już w 2015 r. W ramach projektu w najbliższym czasie zostanie wsiedlonych 40 zajęcy. Zwierzęta już zostały wpuszczone do wcześniej przygotowanej woliery adaptacyjnej. Po około dwóch miesiącach zostaną wsiedlone do środowiska naturalnego.

W ciągu ostatnich 10 lat na terenie Ośrodków Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych zarządzanych przez Nadleśnictwo Lubartów wsiedlono ponad 500 zajęcy.
W 2015 r. na terenie RDLP w Lublinie wsiedlano również kuropatwy, łącznie wypuszczono ok. 800 ptaków.

Kontrola efektów działań związanych z odbudową populacji zwierzyny drobnej wykazuje, że z roku na rok zwiększa się ich liczebność (chociaż kuropatw w mniejszym stopniu).

Poprawiający się stan populacji zachęcił do dalszych działań dotyczących wsiedleń. W ramach tych zabiegów są tworzone miejsca osłonowe, jest zwiększany dostęp do naturalnego żeru, a w okresie zimowym udostępniana karma. Ponadto jest ograniczana liczba drapieżników, np. lisów, kruków, zdziczałych psów i kotów oraz zwalczane kłusownictwo.

Gatunki zwierząt łownych, takie jak zając i kuropatwa były najliczniej występującą populacją na Lubelszczyźnie. Podczas inwentaryzacji przeprowadzonej w łowiskach polnych w 1967 r. wykazano ok. 450 tys. zajęcy i ponad 300 tys. kuropatw. Czterdzieści lat później liczebność tych gatunków wynosiła zaledwie ok. 10 proc.

Dlaczego tak znacznie spadła populacja tych zwierząt? Jest to związane m.in. ze scalaniem upraw rolnych, likwidacją remiz śródpolnych i miedz. W tym okresie nastąpiła również mechanizacja prac rolnych, na szeroką skalę zaczęto używać środków ochrony roślin. Do spadku liczebności przyczyniła się także presja drapieżników – dzikich ssaków (lisów, jenotów, kun) i ptaków (kruków, srok, jastrzębiowatych). Innym zagrożeniem dla rozwoju populacji są liczne groźne choroby, a także niekorzystne warunki klimatyczne oraz rosnący z roku na rok ruch kołowy. W ramach działań związanych ze zwiększeniem populacji wskazane jest powstrzymanie polowań na zające i kuropatwy w okresie prowadzenia wsiedleń.

ANNA STERNIK, RZECZNIK PRASOWY RDLP W LUBLINIE
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *