Aktualności, Promowane

Jak radzić sobie z sytuacjami stresowymi?

zestresowana kobieta
fot. materiały prasowe

Nie ulega wątpliwości, że ostatnimi czasy życie ludzkie znacznie przyspieszyło. Zwiększone tempo życia wiąże się z większą ekspozycją na sytuacje stresujące, co ma zły wpływ nie tylko na samopoczucie, ale i zdrowie człowieka. Dawniej, gdy życie płynęło wolniej, a sytuacje stresowe zdarzały się znacznie rzadziej, organizm miał szansę odreagować wysiłek związany z reakcją na stres. Dziś stres jest stanem przewlekłym, co może mieć, niestety, opłakane skutki dla zdrowia, a nawet życia. Na szczęście można stosować między innymi magnez na stres i tym samym skutecznie poprawiać swoje samopoczucie.

Jakie szkody wyrządza w organizmie ludzkim stres?

Stres jest to pożądany w określonych sytuacjach stan fizjologiczny, który pomaga organizmowi przystosować się do zmian w świecie zewnętrznym. Następuje wówczas zwiększone uwalnianie hormonów, takich jak adrenalina i noradrenalina. Skutkiem tego jest zwiększenie wydajności organizmu, wynikające z szybszego bicia serca, lepszego przepływu krwi i wzrostu ciśnienia krwi.

Jednakże długotrwały stres jest dla organizmu ludzkiego męczący. W pierwszej kolejności powoduje znużenie, rozdrażnienie, przygnębienie i ogólne pogorszenie samopoczucia. Do tego mogą dochodzić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, problemy z trawieniem, a nawet zaostrzenie choroby wrzodowej czy wystąpienie zespołu jelita nadwrażliwego.

Pojawiają się drżenia powiek, skurcze mięśni, zwłaszcza łydek, bóle głowy, karku i szyi, migreny oraz nadmierna potliwość. Długotrwały stres negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia – prowadzi do nadciśnienia tętniczego oraz chorób serca, a nawet może być przyczyną zawału mięśnia sercowego. Ogromne szkody wyrządza też stres w szeroko rozumianym zdrowiu psychicznym, poczynając od obniżonej koncentracji i zaników pamięci, poprzez problemy ze snem i spadki nastroju, na nerwicy i depresji kończąc.

Jak pokonać stres?

Istotną rolę odgrywa nastawienie psychiczne. Oczywiście, trudno jest zupełnie nie przejmować się sytuacjami stresującymi. Warto jednak analizować fakty, a nie rozpamiętywać sytuacje i czynniki, na które nie ma się wpływu. Niewielka zmiana filozofii życiowej, nabranie dystansu do pracy i ludzi, mogą mieć ogromny wpływ na komfort życia.

Bardzo ważny dla narażonego na stres organizmu ludzkiego jest odpoczynek. Szczególnie istotna jest odpowiednia ilość snu, ale warto też skorzystać z ulubionych form relaksu (może to być choćby lektura ulubionej powieści, spacer z psem, wyjście z przyjaciółmi czy dobry film obejrzany we dwoje).

Na rozładowanie stresu pomaga aktywność fizyczna. Warto też sięgnąć po rozmaite techniki relaksacyjne, jogę, aromaterapię czy muzykoterapię. Nie zaszkodzi skorzystać ze zdobyczy ziołolecznictwa, które posiada bogatą gamę wyciągów roślinnych wykazujących działanie uspokajające.

Jak zniwelować skutki stresu?

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie uda się całkowicie wyeliminować ze swojego życia sytuacji stresujących? Należy pomyśleć o dodatkowym wsparciu organizmu, by jak najbardziej zminimalizować negatywne skutki oddziaływania na niego stresu. Obok odpoczynku, snu i aktywności fizycznej można też stosować magnez na stres.

Warto więc wprowadzić do swojego menu takie produkty, jak: kiełki, otręby, płatki owsiane, pełnoziarniste produkty zbożowe, kasze, orzechy, migdały, nasiona słonecznika, pestki z dyni, rośliny strączkowe, kakao naturalne, gorzką czekoladę czy ryby.

Zalecane jest także picie wody mineralnej o zawartości magnezu nie mniejszej niż 50 mg na litr. Jednak czasem konieczne może okazać się skorzystanie z suplementów bądź produktów leczniczych zawierających magnez (w formie mleczanu, cytrynianu bądź chlorku) oraz witaminę B6 zwiększającą jego przyswajalność.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *