Aktualności, Promowane

Jak przechowywać jabłka przez długi czas?

przechowywanie jabłek
materiały prasowe / fot. pixabay.com

Współczesny konsument jest bardzo wymagający. Starannie dobiera do swoich potrzeb wszystkie produkty, w tym także owoce. Producenci owoców, chcąc sprostać oczekiwaniom klienta, muszą na każdym etapie produkcyjnym dbać o jak najlepszą jakość sprzedawanego później towaru. Dotyczy to też jabłek, które nawet w okresie przechowywania mogą całkowicie się zmienić pod wpływem złych warunków panujących w miejscu składowania. W jakim miejscu w takim razie należy przechowywać jabłka, aby nie straciły one swej wartości?

Temperatura przechowywania jabłek, czyli o przechowywaniu jabłek w chłodni

W normalnych warunkach, w których temperatura przechowywania jabłek jest zbliżona do pokojowej lub tylko nieznacznie obniżona, w owocach zachodzą naturalne procesy fizjologiczne – owoce się psują i stają się niezdatne do spożycia.

Właśnie dlatego zdecydowana większość sadowników decyduje się na przechowywanie jabłek w chłonni. Za sprawą powolnego zmniejszania temperatury, owoce dostosowują się do nowych warunków i stopniowo spowalniają swoje procesy fizjologiczne. Przechowywanie zdrowych jabłek w chłodni pozwala na przedłużenie ich życia przez całą zimę, a w specjalnej chłodni ze sztuczną atmosferą – nawet do następnego sezonu.

Czym grozi przechowywanie jabłek zimą?

Utrzymanie odpowiedniej temperatury przechowywania jabłek jest kluczowe, ale nie daje gwarancji przetrwania owoców przez dłuższy czas. Aby przechowywanie jabłek zimą nie okazało się bezcelowe, należy również wziąć pod uwagę choroby, które objawiają się w czasie przechowywania jabłek.

Choroby przechowalnicze, bo o nich mowa, to grupa chorób grzybowych, które ujawniają się w momencie składowania jabłek. Do najczęściej występujących chorób przechowalniczych zalicza się gorzką zgniliznę jabłek, szarą pleśń i mokrą zgniliznę jabłek.

Gorzka zgnilizna jabłek, choć rozpoznawana dopiero w momencie przechowywania jabłek, zaraża owoce jeszcze w czasie ich dojrzewania na drzewach. Choroba ta objawia się występowaniem niedużych, zazwyczaj okrągłych plamek gnilnych, które z czasem się powiększają. Miąższ jabłka w miejscu zarażenia zapada się i zmienia barwę na brunatną. Gorzka zgnilizna jabłek jest bardzo groźna, bo nawet obniżona temperatura przechowywania jabłek nie jest w stanie jej zahamować.

Jabłonie mogą zostać porażone szarą pleśnią jeszcze w czasie kwitnienia, ale patogeny choroby łatwo przenoszą się z owocu na owoc także w trakcie przechowywania jabłek. Na owocach zainfekowanych pojawiają się jasne plamy, które w miarę postępowania choroby ciemnieją, a następnie pokrywają się białawą grzybnią.

Mokra zgnilizna jabłek bardzo łatwo atakuje owoce z uszkodzoną skórką. Po zagnieżdżeniu się patogenu w jabłku, jego miąższ staje się miękki i wodnisty, a powstała w wyniku infekcji gnilna plama może pokryć się typowym dla grzybów białawym pylącym nalotem.

Najlepsze wspomaganie w przechowywaniu jabłek

Żadna chłodnia, nawet najbardziej nowoczesna, nie będzie w stanie uratować zainfekowanych jabłek. Aby mieć pewność, że przechowywanie jabłek będzie w pełni efektywne, należy zastosować odpowiednie środki. Na taką okoliczność firma Syngenta poleca sadownikom środek Geoxe 50 WG, który chroni jabłonie przed trzema najczęściej atakującymi owoce chorobami przechowalniczymi.

Dzięki nowoczesnej formule, działa szybko w stosowaniu zapobiegawczym, obejmując ochroną drzewa i ich owoce narażone na zarażenie chorobą. Jest też zupełnie niegroźny dla człowieka – jego okres karencji wynosi zaledwie 3 dni, a po zaaplikowaniu wykazuje bardzo niski poziom pozostałości. Dzięki stosowaniu środka Geoxe każdy sadownik może pozwolić sobie na bezpieczne przechowywanie jabłek i sprzedaż zdrowych, soczystych owoców na długi czas po zbiorze.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *