Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

W Lutowiskach świętowano Dzień Żubra

dzień żubra
Dzień żubra (Fot. Lasy Państwowe)

Dzień żubra (Fot. Lasy Państwowe)

Bardzo udany okazał się V Dzień Żubra w Lutowiskach, który odbył się w sobotę 13 sierpnia na gminnych obiektach sportowo-rekreacyjnych.

Rozpoczął się wczesnym rankiem od rywalizacji myśliwych w IV Bieszczadzkim Turnieju Strzeleckim o tytuł Bieszczadzkiego Króla Kurkowego oraz w Kulowym Pokerze Strzeleckim z broni myśliwskiej. Dla chętnych zorganizowano też zawody w strzelaniu z łuku i z wiatrówki.

Również rankiem, od konkurencji „ścinka słupów” swą rywalizację zaczęli bieszczadzcy drwale. Potężne pnie świerków, ustawione pionowo na stoku, obalane precyzyjnymi cięciami pilarzy, spadały bardzo celnie na ustawione paliki. Zmagania trwały przez kilka godzin, gdyż drwale musieli jeszcze wykazać się zręcznością w przygotowaniu pilarki do pracy oraz precyzją w przerzynce złożonej kłód i w przerzynce na dokładność. Spośród 15 uczestników najlepszy okazał się Michał Szydłowski z Leśnictwa Tarnawa (Nadleśnictwo Stuposiany) przed Krzysztofem Stysiem (Leśnictwo Czarna, Nadleśnictwo Lutowiska) i Adamem Rudziakiem (Leśnictwo Sokoliki, Nadleśnictwo Stuposiany).

Impreza była przede wszystkim poświęcona żubrowi. Prowadzony przez leśników program ochrony tego gatunku w Karpatach, zaprezentował Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie. –  Na realizację całości projektu otrzymaliśmy wsparcie Unii Europejskiej i NFOŚiGW w wysokości 3.8 mln złotych. Te pieniądze w ciągu czterech kolejnych lat pozwolą nam poprawić strukturę genetyczną bieszczadzkiego stada, zapewnić mu opiekę weterynaryjną i zimowe dokarmianie, co powinno przełożyć się na wzrost liczebności tego zwierzęcie i poprawę kondycji stad wolnościowych ? wyliczał dyrektor Balwierczak. – Ważnym przedsięwzięciem jest rozpoczęta właśnie budowa zagrody aklimatyzacyjnej i pokazowej w Nadleśnictwie Stuposiany, która już od przyszłego roku pozwoli nam oglądać żywe żubry. Na pewno będzie to jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych Bieszczadów, a jednocześnie miejsce edukacji na temat rodzimej przyrody – mówił.

Bardzo bogato prezentowały się stoiska wystawców. W ekspozycji Nadleśnictwa Stuposiany przykuwał uwagę spreparowany potężny żubr, którego można dotknąć i zrobić pamiątkową fotografię. Z kolei Stowarzyszenie Miłośników Żubrów zapraszało do zabaw edukacyjnych i konkursów. Wielu najmłodszych wzięło udział w konkursach plastycznych m.in. w rysowaniu i malowaniu „króla puszczy”. Odbył się również pokaz tresury psów myśliwskich.

W części oficjalnej odbyło się wręczenie statuetek „Bieszczadzkiego Żubra” przyznanych przez Kapitułę Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody. W tym roku odebrali je Marek Bajda, nadleśniczy Nadleśnictwa Lutowiska i Jacek Szarek, dziennikarz TVP Rzeszów. Podniosłym momentem było uhonorowanie Wojomira Wojciechowskiego Kordelasem Leśnika Polskiego, przyznanym przez Dyrektora RDLP w Krośnie.

Głos zabierali obecni na uroczystości: Jan Bury, wiceminister skarbu i Małgorzata Chomycz, wojewoda podkarpacka. W imieniu Dariusza Sobieraja, wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego wystąpiła Alicja Wosik.

Cały dzień czynne były stoiska promocyjne firm oraz wystawa fotografii „Żubr w Karpatach” Tadeusza Budzińskiego, zaś na placu wokół „Chaty pod Florianem” trwał kiermasz rzemiosła artystycznego, produktów lokalnych i jadła regionalnego. Wielkim powodzeniem cieszyły się wyroby wikliniarskie, zwłaszcza oryginalne karmniki dla ptaków. Dużo emocji przyniosły tzw. „walki żubrów”, czyli łamanie się na rękę. Do tej konkurencji mógł stanąć każdy z uczestników. Iście żubrzą siłą wykazał się Mariusz Roszczak, drwal z Nadleśnictwa Stuposiany.

Fundatorami głównych laurów w zawodach drwali były nadleśnictwa Lutowiska i Stuposiany, zaś sponsorami pozostałych nagród m.in. firmy Husqvarna i InterForst. Organizatorem imprezy była Gmina Lutowiska przy udziale nadleśnictw Lutowiska i Stuposiany. Patronat honorowy sprawowali marszałek Województwa Podkarpackiego, wojewoda Podkarpacki oraz dyrektor RDLP w Krośnie.

Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Źródło: Lasy Państwowe

Podziel się na:
  • Facebook
  • Pinger
  • Twitter
  • Śledzik
  • Wykop
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • PDF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Możesz użyć tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>