Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Na Pomorzu odnaleziono rzadkie rośliny

W Nadleśnictwie Karnieszewice trwa inwentaryzacja ciekawej gromady roślin: wątrobowców. Marchantiophyta to drobne rośliny, które dawniej botanicy klasyfikowali w gromadzie mszaków.

Widlik niebieskawy / Fot. Lasy Państwowe – Tomasz Kapustyński

Inwentaryzacja przyniosła już duże sukcesy, jak chociażby odnalezienie epifitycznej formy miedzika tamaryszkowatego (Frullania tamarisci), który nie był odnotowywany na Pomorzu od ponad sześćdziesięciu lat.

– Badania wykazały obecność 55 gatunków i sądziliśmy, że jest to już maksymalna liczba, wątrobowców, które można znaleźć w karnieszewickich lasach. Ostatnim obiektem, w którym wykonano inwentaryzację był rezerwat „Jodły Karnieszewickie”. To co tam znaleźliśmy przerosło wszelkie nasze oczekiwania – mówi nadleśniczy Jarosław Staniszewski.

– Z całą pewnością odnaleźliśmy widlika niebieskawego (Metzgeria violacea), gatunek epifityczny, porastający korę żywych, stojących drzew, w tym wypadku buków – komentuje dr Piotr Górski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

– W Polsce znamy 5 stanowisk historycznych, w których dzisiaj gatunek ten nie występuje. Współcześnie znamy już tylko dwa miejsca występowania tego wątrobowca, pierwszym jest Pogórze Dynowskie, a drugie to właśnie rezerwat „Jodły Karnieszewickie” – kontynuuje badacz.

Widlik niebieskawy to gatunek wymierający w Polsce, znajduje się na liście Polskiej Czerwonej Księgi Wątrobowców.

Autor: Dagny Nowak-Staszewska, Nadleśnictwo Karnieszewice, zdjęcie: Tomasz Kapustyński

Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *