Aktualności, Energetyka, Surowce Energetyczne, Wydarzenia

GTS wyceniony dla Gazpromu

GTS wyceniony / Fot. WirtualnaAustria.pl

Rosyjski potentat gazowy liczy na szybką wycenę systemu przesyłu gazu na Ukrainie. Zdaniem Aleksandra Miedwiediewa, reprezentującego firmę, wycena jest niezbędna dla utworzenia spółki zarządzającej siecią. Z kolei jej powstanie umożliwiłoby zadbanie o modernizację systemu.

GTS wyceniony / Fot. WirtualnaAustria.pl

Miedwiediew twierdzi, że jak dotąd nie uzyskał od strony ukraińskiej niezbędnych dokumentów. Ma nadzieję, że stanie się to wkrótce. Gazprom liczy na skorzystanie z dużych możliwości magazynowania gazu na Ukrainie.

Podczas negocjacji gazowych między prezydentami Wiktorem Janukowyczem (Ukraina) oraz Władimirem Putinem (Rosja), pierwszy wyraził chęć ustalenia przejrzystych oraz sprawiedliwych stawek cenowych przez rosyjskiego giganta gazowego.

Rosji zależy z kolei na tym, by Ukraina dysponowała wystarczającą ilością zasobów surowca w swych magazynach na wypadek kryzysowych sytuacji, które zdarzają się nader często podczas mroźnych zim. Jego potencjalny niedobór przeszkodziłby w regularnych dostawach rosyjskiego gazu do konsumentów na kontynencie europejskim.
Ukraiński GTS korzysta z zasady substytucji, w myśl której tranzyt surowca z Rosji zaopatruje rozwiniętą, przemysłową wschodnią część państwa. Z kolei gaz gromadzony w podziemnych magazynach jest przeznaczony na dostawy dla Europy.

Gazpromu nie przeraża nawet wizja udzielenia potencjalnych pożyczek Naftogazowi, który dba o funkcjonowanie GTS-u. Chodzi o podtrzymanie regularności dostaw do konsumentów w Polsce, we Włoszech, w Turcji, Grecji, Austrii, Serbii, Rumunii, na Węgrzech czy Słowacji.

Źródło: WirtualnaAustria.pl | Polacy w Austrii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *