Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Ocieplanie klimatu, Wydarzenia

Wizyta ministra środowiska Finlandii

Ville Niinisto - Minister Środowiska Finlandii / Fot. hs.fi

Ochrona Morza Bałtyckiego i polityka klimatyczna tematami rozmów ministrów Marcina Korolca i Ville Niinistö.

Ville Niinisto – Minister Środowiska Finlandii / Fot. hs.fi

Podczas dwudniowej wizyty w Polsce, minister Ville Niinistö rozmawia z ministrem Marcinem Korolcem m.in. na temat wzmocnienia współpracy między Polską a Finlandią w zakresie ochrony środowiska. Tematami rozmów są szczególnie: ochrona Morza Bałtyckiego, w tym w zakresie realizacji Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego i Konwencji Helsińskiej (HELCOM).

Ministrowie omawiają też stan negocjacji klimatycznych. Finlandia jest krajem zalesionym w bardzo dużym stopniu – 73% powierzchni to lasy – stąd poruszany podczas wizyty temat pochłaniania przez lasy emisji dwutlenku węgla (tzw. mechanizm LULUCF- Land Use, Land-Use Change and Forestry).

Jak podkreślał komentując spotkanie minister Marcin Korolec:
– Sąsiedztwo naszych krajów, położonych nad Morzem Bałtyckim i wspólnota stanowisk w wielu kwestiach, daje solidne podstawy do wzmocnienia współpracy Polski i Finlandii w ramach UE oraz na płaszczyźnie stosunków bilateralnych. Obaj chcemy skutecznych działań na rzecz lepszej jakości wód Morza Bałtyckiego, jesteśmy też zgodni w poglądach na olbrzymią rolę lasów w pochłanianiu gazów cieplarnianych.

Zakończone spotkanie jest rezultatem rozwoju kontaktów Polski i Finlandii oraz wyników oficjalnej wizyty w Polsce premiera Finalndii Jyrki Katainena, która odbyła się w grudniu ubiegłego roku. Szefowie obu rządów apelowali wówczas o ściślejszą i lepszą koordynację współpracy politycznej i gospodarczej między Polską a Finlandią.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *