Aktualności, Rolnictwo, Styl życia, Wydarzenia, Zdrowie

Żywność bez GMO

Oznaczenie produktów ekologicznych (Fot. eko-gospodarstwo.eu)

Chcesz mieć pewność, że żywność, którą kupujesz nie zawiera komponentów modyfikowanych genetycznie? Nic prostszego. Szukaj produktów oznaczonych jako ekologiczne. Dodatkowo uważnie czytaj etykiety – wszystkie produkty zawierające GMO lub wyprodukowane z GMO powinny być znakowane.

W produkcji ekologicznej nie wolno wykorzystywać GMO. Zgodnie z rozporządzeniem unijnym z 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych niedozwolone jest też stosowanie produktów wytworzonych z GMO lub przy ich użyciu. Produkcja ekologiczna oznacza nie tylko żywność dla ludzi, ale także m.in. pasze, środki ochrony roślin, czy nawozy.

Od 1 lipca 2010 r. na produktach ekologicznych, które zostały wyprodukowane przez unijnych producentów żywności i przeszły odpowiednią kontrolę, znajduje się specjalne logo. Jego umieszczenie jest obowiązkowe na wszystkich produktach paczkowanych tego typu. Jeżeli chcesz jeść zdrową żywność, wypatruj tego znaczka:

Oznaczenie produktów ekologicznych (Fot. eko-gospodarstwo.eu)

Warto także pamiętać, że już w 2008 roku polski rząd wyraził swój sprzeciw wobec GMO – zostało to zapisane w ramowym stanowisku rządu w sprawie GMO.

W końcu 2011 roku powierzchnia upraw ekologicznych w Polsce przekroczyła 605 tys. ha, co stanowi obecnie ok. 3,8 procent całej powierzchni użytkowanej rolniczo. Ekologiczne uprawy prowadziło blisko 23.500 gospodarstw. W tym czasie działało także już 270 przetwórni żywności ekologicznej. Ta gałąź rolnictwa cały czas się rozwija.

Źródło: Ekoszyk.mos.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *