Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Odpady, Recykling, Wydarzenia

Sposoby gospodarowania odpadami

recykling - segregowanie odpadów
Recykling i gospodarka odpadami w Szwecji (Fot. WirtualnySztokholm.pl)

Śmieci to obecnie jeden z najważniejszych problemów ekologicznych w Polsce. Ich segregacja, odpowiednie przechowywanie w pojemnikach i wywóz to sprawy, które wciąż wymagają odpowiedniego rozwiązania. Tym bardziej, że od 1 stycznia 2013 roku wchodzi w życie nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Recykling i gospodarka odpadami / (Fot. WirtualnySztokholm.pl)

Władze lokalne na jej wprowadzenie mają czas do 1 lipca 2013 roku. W tym czasie zgodnie z prawem opłata za odbiór śmieci ma być podzielona na wszystkich mieszkańców gminy, którzy będą płacić jedną stawkę. Ustawa zobowiązuje także gminy do organizowania przetargów na wywóz śmieci na swym terenie. Znacznie ważniejsza stanie się także segregacja odpadów, tak by za wywóz śmieci płacić mniej.

Bardzo ważne staje się w tej sytuacji zapewnienie mieszkańcom specjalnych pojemników, tak by posegregowane surowce i śmieci były odpowiednio przechowywane. Już nie wystarczą zwykłe kontenery. Przy ich zakupie gminy powinny pomyśleć także o innych aspektach takich jak np. estetyka. To jednak nie wszystko, bowiem być może winny być one higieniczne i na tyle szczelne, by nie miały do nich dostępu gryzonie, a na zewnątrz nie przedostawał się nieprzyjemny zapach. Szczególnie jest to istotne w związku z zapisami nowej ustawy zalecającej również sortowanie odpadów organicznych.

Gminy, ale też spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, a nawet deweloperzy mający w planach nowe osiedla powinni już teraz myśleć o tym, że śmietnik i znajdujące się w nim pojemniki nie powinny szpecić otoczenia.

Doskonałym rozwiązaniem mogą być kontenery, które mają estetyczny wygląd i jednocześnie zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Firma Molok Polska proponuje pojemniki, które w dwóch trzecich wysokości znajdują sie pod ziemią. Dzięki stałej temperaturze ziemi wynoszącej od 10 do 15°C proces fermentacji i rozkładu zostaje spowolniony również podczas miesięcy letnich. Z tego też powodu uciążliwości związane z nieprzyjemnym zapachem i z występowaniem gryzoni, czy też owadów są minimalne.

– Podziemny system zmniejsza również emisję hałasów związanych np. ze zbiórką szkła ? mówi prezes firmy Molok Polska Rudi Joris Dzięki systemowi opróżniania pojemników poprzez całkowite podnoszenie worka zbiórka odpadów jest bardziej higieniczna, a teren wokół pojemnika, jak również jego zewnętrzna pokrywa, pozostają czyste.

Bardzo ważne jest także to, że system przechowywania odpadów jest pionowy. Wcześniej wrzucone odpady są stale ubijane pod ciężarem dorzucanych. Dzięki temu mieści się w nich znacznie więcej, niż w szerokich, dotychczas używanych kontenerach.

Segregując śmieci mamy teraz często problem z tym, że nawet 5-litrowe baniaki nie chcą się zmieścić do pojemnika przez niewielki otwór. W kontenerach Molok zastosowano specjalne pokrywy, które umożliwiają składowanie odpadów nawet o znacznych rozmiarach. Mogą one być też zamykane i zabezpieczone w taki sposób, by osoby postronne nie miały do nich dostępu.

– Nasze kontenery są nie tylko higieniczne, ale także proste w obsłudze. Znacznie łatwiej się je opróżnia niż zwykłe pojemniki. I co bardzo ważne, ponieważ są niskie, mogą z nich bardzo łatwo korzystać także osoby niepełnosprawne. Fakt zakopania ich w dwóch trzecich swojej wysokości w ziemi zdecydowanie zmniejsza ryzyko zniszczenia przez wandali. Dlatego na nasz produkt udzielamy aż 10 lat gwarancji ? mówi prezes firmy Rudi Joris.

Pojemniki użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem i odpowiednio czyszczone mogą służyć przez lata. Gdy konieczna będzie zmiana przeznaczenia pojemnika np. do segregacji innych odpadów, wystarczy jedynie zmienić opis i nalepkę.

Kontenery Molok występują w wielu rozmiarach od 200 litrów do 5000 litrów, istnieje więc możliwości dostosowania ich do wszelkiego rodzaju i ilości odpadów.

To świetne rozwiązanie zarówno dla dużych osiedlowych śmietników, dla gmin, które poszukują pojemników do segregacji odpadów, ale także dla właścicieli domów, dbających o ekologię, higienę i estetykę otoczenia.

System Molok funkcjonuje na rynku aktualnie w 35 krajach, takich jak Finlandia, Niemcy, Szwajcaria, Belgia, czy Portugalia. Obniża on znacznie koszty wywozu śmieci, jest trwały, pojemniki użytkowane są w wielu miejscach od ponad 20 lat.

Źródło: WirtualneHelsinki.pl | Polacy w Finlandii

One comment

  1. 1

    Wszystko fajnie i pięknie tylko żeby jeszcze świadomość ludzi była na wyższym poziomie i było by super 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *