Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Ocieplanie klimatu, Wydarzenia

Pierwsza pomoc dla klimatu

ocieplenie klimatu
Fot. Svein Wik/Scanpix

„- Norwegia nadal będzie odgrywać wiodącą rolę w wysiłkach na rzecz stworzenia znaczącej umowy klimatycznej. W międzyczasie musimy udzielić klimatowi pierwszej pomocy”, powiedział premier Jens Stoltenberg na półrocznej konferencji prasowej w dn. 19 grudnia 2012 r.

Fot. Svein Wik/Scanpix

Premier podkreślił, że nowe środki, nakierowane na przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu są potrzebne już teraz, gdyż nowe porozumienie klimatyczne zostanie uzgodnione dopiero w 2015 r., a wejdzie w życie od roku 2020.

„Rząd zwiększy swoje zaangażowanie w ograniczanie procesu wylesiania i będzie pracował na rzecz ograniczenia emisji, które mają największy wpływ na klimat w krótkim czasie” powiedział premier Stoltenberg.

Badania klimatu potwierdzają, że zmiany klimatu są dramatyczne. Zmiany klimatyczne w Arktyce dzieją się szybciej, niż przewidywano. Wiele raportów wskazuje na związek między ekstremalnymi warunkami pogodowymi i zmianami klimatycznymi.

Premier Stoltenberg powiedział, że do środków o szybkim działaniu, które mogłyby zostać zakwalifikowane jako pierwsza pomoc dla klimatu, można zaliczyć ograniczenie przemysłowej emisji sadzy i metanu, który jest silnym gazem cieplarnianym, zwiększenie wysiłków na rzecz zwalczania wylesiania, a

Emisje sadzy i metanu przyczyniają się m. in. do szybszego topnienia lodu w Arktyce, dlatego ich redukcja pomogłaby osiągnąć korzyści klimatyczne. Z tego też względu rząd Norwegii pragnie, aby kwestie te zyskały jeszcze większe znaczenie w międzynarodowych programach i negocjacjach. Jedną z takich ważnych aren jest Rada Arktyczna.

W tym miesiącu zakończyły się rozmowy w Katarze, dotyczące wydłużenia czasu obowiązywania protokołu z Kioto.

Źródło: Sarpsborg.pl | Polacy w Norwegii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *