Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Klęska w Podkarpackich lasach?

Opady marznącego deszczu, a następnie obfite opady śniegu, jakie wystąpiły 21 i 22 stycznia, są przyczyną klęski w lasach nadleśnictw Lubaczów, Narol i Oleszyce. Z uwagi na zagrożenia, jakie stwarzają łamiące się pod ciężarem lodu i śniegu drzewa, wstrzymano wszelkie prace gospodarcze.

podkarpackie lasy - gololedz - kleska

Gołoledź spowodowała ogromne straty w Podkarpackich lasach / Fot. Lasy Państwowe

Leśnicy rozpoczęli wstępne szacowanie szkód, które według pobieżnego rozpoznania mogą mieć rozmiary klęski.

Najbardziej dramatyczna sytuacja jest w Nadleśnictwie Lubaczów, gdzie szkody w drzewostanach wstępnie oceniane są tu na kilkadziesiąt tysięcy metrów sześciennych drewna. Zniszczonych zostało wiele młodników i ogrodzeń upraw leśnych. Uszkodzone zostały również obiekty infrastruktury leśnej, linie energetyczne i telefoniczne. Aktualnie prowadzone są prace związane z przywróceniem przejezdności dróg publicznych i leśnych.

– W tej chwili nie można jeszcze wejść do lasu, bo pod ciężarem śniegu i lodu ciągle łamią się gałęzie i padają całe drzewa, skupiamy się na przywróceniu i utrzymaniu przejezdności dróg – relacjonuje nadleśniczy Zenon Szkamruk. – Duże straty będą w uprawach i młodnikach; niektóre powierzchnie zostały wyłożone łanowo. Więcej będzie można powiedzieć, gdy ustanie zagrożenie.

Z dniem 22 stycznia 2013 r. nadleśniczy wprowadził na obszarze całego Nadleśnictwa Lubaczów zakaz wstępu do lasu. Zakaz obowiązuje do odwołania.

Leśnicy przestrzegają przed wejściem do lasów na północy regionu – łamiące się konary stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Autor: Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *