Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Obniżenie poziomu hałasu w lotnictwie komercyjnym

Zmniejszenie hałasu w lotnictwie komercyjnym / Fot. Sxc.hu

Komitet ds. Ochrony Środowiska w Lotnictwie (z ang. CAEP) przy Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) przyjął nową, zaostrzoną o siedem decybeli normę emisji hałasu dla samolotów komercyjnych.

Zmniejszenie hałasu w lotnictwie komercyjnym / Fot. Sxc.hu

Zmniejszenie hałasu w lotnictwie komercyjnym / Fot. Sxc.hu

Po zaakceptowaniu przez CAEP, nowa norma hałasu zostanie przedstawiona do ostatecznej oceny i zatwierdzenia przez Radę ICAO jeszcze w tym roku. Wejdzie ona w życie 31 grudnia 2017 roku.

Producenci samolotów już przygotowują się do tego wydarzenia. Np. w koncernie Airbus wszystkie znajdujące się obecnie w fazie rozwoju samoloty (NEO oraz A350 XWB) zostały zaprojektowane tak, aby spełnić wymogi nowej normy hałasu. Samolot A350 XWB emituje o 16 decybeli mniej hałasu niż wynosi obecna norma, czyli także mniej, niż zakłada się w nowej normie.

Airbus opracowuje ponadto nowe rozwiązania, które umożliwiają dalsze ograniczenie hałasu wytwarzanego podczas lotu. Już dostępnych jest kilka funkcji. Jedną z nich jest automatyczna procedura ograniczenia poziomu hałasu podczas odlotu (Automatic Noise Abatement Departure Procedure – NADP), która optymalizuje ciąg i ścieżkę lotu w celu zmniejszenia poziomu hałasu nad terenami zamieszkałymi.

Innowacyjność ta nie przeszkadza w zwiększaniu liczby pasażerów lub zabieranego ładunku.

Źródło: Wnp.pl / Piotr Stefaniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *