Ekologia, Ocieplanie klimatu

„Zielone dachy” w Norwegii

Podczas gdy wielu z nas dopiero odkrywa zalety tzw. odwróconych dachów, Norwegowie od lat pokrywają swoje domy trawą. W zachodniej części Półwyspu Skandynawskiego to wielowiekowa tradycja.

"Zielone dachy" w Norwegii / Fot. WirtualneOslo.pl

„Zielone dachy” w Norwegii / Fot. WirtualneOslo.pl

Już setki lat temu Norwegowie kryli dachy swoich domów darnią. Zielony dach przypominający trawnik czy łąkę z kwiatami, a nawet małymi drzewami, doskonale sprawdza się w tamtejszym klimacie.

Choć tradycja ta niemal wyginęła wraz z wprowadzeniem falistej blachy i innych materiałów przemysłowych, wiele osób wciąż stosuje tego typu rozwiązania. Dla niektórych Norwegów taki dach to codzienność – kryje się nimi nie tylko domy, przystanki autobusowe, ale także wiele budynków użyteczności publicznej. Nie tylko ze względu na ich estetyczne walory, ale przede wszystkim podstawowe zalety, chociażby takie jak termoizolacja czy większa trwałość. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, iż w dużych miastach dachy pokryte roślinnością w pewnym stopniu rekompensują utratę zieleni na rzecz terenów zabudowanych, sprzyjają przywróceniu równowagi przyrodniczej, poprawiają mikroklimat.

Aktualnie, gdy potrzeba przeciwdziałania zmianom klimatu jest coraz bardziej nagląca, zielone dachy przeżywają swój renesans. W wielu zatłoczonych i nadmiernie zabudowanych aglomeracjach świata odwrócone dachy stały się modnym detalem. Promowane są przez światowej sławy architektów. To doskonała alternatywa dla nowoczesnych materiałów.

Współczesne zielone dachy zdecydowanie różnią się od tych tradycyjnych – norweskich. Na przestrzeni lat, technologia krycia dachów darnią bardzo się rozwinęła. Wiele firm na świecie oferuje systemowe rozwiązania zielonych dachów, zarówno ekstensywnych (ziołowych i trawiastych), jak i intensywnych (z prawdziwymi ogrodami kwiatowymi, krzewami, a nawet drzewami). Oferowane są specjalistyczne produkty i sprawdzone technologie, dzięki którym dachy są zabezpieczone przed przerastaniem korzeniami i przeciekaniem.

Joanna Dutka

Źródło: WirtualneOslo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *