Aktualności, Ekologia

Rządowe „Nie” dla wyższej stawki zwrotu podatku akcyzowego dla rolników

Fot. Sxc.hu

Rząd jest niechętny podniesieniu stawki zwrotu podatku akcyzowego dla rolników, bo nie chce zwiększać wydatków z budżetu państwa na ten cel – podaje naszdziennik.pl.

Fot. Sxc.hu

Fot. Sxc.hu

Według obowiązujących teraz przepisów rolnicy otrzymują zwrot akcyzy w wysokości niespełna 82 zł za każdy hektar użytków rolnych. To wynika z tego, że zwrot akcyzy za 1 litr paliwa wynosi niespełna złotówkę, a za każdy hektar rolnik może odliczyć 86 litrów oleju napędowego. Zdaniem posłów z sejmowej komisji rolnictwa, ten limit jest za niski.

– Zgodnie z wyliczeniami ekspertów powinno być 112 litrów na hektar – uważa poseł Cezary Olejniczak (SLD).

Jego zdaniem, już w budżecie na 2014 rok trzeba by zapisać wyższe kwoty na zwrot akcyzy. Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, postuluje, że ten limit powinien być zróżnicowany w zależności od wielkości gospodarstw i rodzaju prowadzonej w nich produkcji. O wiele więcej paliwa niż zapisany w ustawie limit zużywa się np. przy prowadzeniu intensywnej hodowli zwierząt. Taki sam postulat podnoszą inne organizacje i związki zawodowe rolników.

Ale rząd jest niechętny zwiększaniu limitów. Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke powiedział posłom, że w tym roku nic się w tym zakresie nie zmieni. Natomiast to, co stanie się w 2014 roku, zależy od tego, jakie wytyczne dostaniemy z Komisji Europejskiej – KE opiniuje przepisy dotyczące wsparcia krajowego dla rolnictwa. To oficjalna wersja, nieoficjalnie zaś wiadomo, że przeciwko zwiększaniu kwoty pieniędzy na zwrot akcyzy jest zwłaszcza wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski. To bowiem oznaczałoby, że minister musiałby przeznaczyć na zwroty więcej pieniędzy w budżecie państwa, niż robi to teraz – w tym roku na ten cel zapisano 720 mln zł.

Źródło: fresh-market.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *