Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Rekordowa populacja bobra w Wielkopolsce

Szacunkowa liczebność bobra europejskiego / Fot. Lasy Państwowe

Na terenie wszystkich nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu przeprowadzono majową inwentaryzację bobra europejskiego. Rezultaty jej przekroczyły najśmielsze oczekiwania.

Szacunkowa liczebność bobra europejskiego / Fot.  Lasy Państwowe

Szacunkowa liczebność bobra europejskiego / Fot. Lasy Państwowe

Liczebność bobra europejskiego oszacowano na 4113 osobników. Najwięcej bobrów występuje w nadleśnictwach: Jarocin, Konstantynowo, Babki, Sieraków i Piaski.

Podobną inwentaryzację bobrów przeprowadzono w 2011 roku, wykazała ona 3228 osobników; porównując te dane z aktualnymi można zaobserwować wzrost liczebności tego gatunku na terenie RDLP w Poznaniu aż o 885 szt. w przeciągu 2 lat.

Bóbr europejski (Castor fiber) jest największym gryzoniem Euroazji. Masa ciała osiąga od 18-30 kg, długość ciała wynosi od 90 cm do 110 cm. Samice dają jeden miot rocznie, rodząc najczęściej jedno lub dwa młode. Oboje rodzice opiekuje się potomstwem, ale w wychowie pomaga również starsze rodzeństwo. Bobry żyją do 30 lat, są w zasadzie monogamiczne. Żyją w trwałych jednostkach – rodzinach. Typowa rodzina bobrów składa się z rozmnażającej się pary rodzicielskiej, młodych tegorocznych i młodych z roku poprzedniego, średnia liczebność rodziny bobrowej wynosi około czterech osobników.

Bóbr wywiera znaczny wpływ na ekosystemy wodne i błotne. Zwierzęta te są typowymi roślinożercami, najczęściej zajmują brzegi rzek i jezior, bagna i wyrobiska. W Polsce bóbr europejski jest gatunkiem podlegającym ochronie częściowej.

Autor: Jarosław Kasprzyk, RDLP w Poznaniu
Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *