Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Styl życia, Zdrowie

Bezobsługowe wypożyczalnie rowerów w Opolu

Fot. UlicaEkologiczna.pl

Korzystanie z roweru miejskiego to nie tylko modny trend, to odzwierciedlenie postawy „Jestem eco – żyję eco”, tak ważnej z perspektywy zrównoważonego rozwoju – dominującego elementu polityki Unii Europejskiej. W Polsce systemy rowerowe istnieją tylko w 6 miastach (w tym 4 obsługiwane przez Nextbike), jednak coraz więcej miast przygotowuje się do wdrożenia roweru miejskiego do swojej tkanki komunikacyjnej jako alternatywnego środka transportu oraz rekreacji. Warto zauważyć, iż Warszawa traktuje rozwój systemu rowerowego jako oficjalne uzupełnienie tradycyjnego transportu miejskiego. Umożliwia to legislacje wydatków na ten statutowy cel i wpisuje ją do kategorii miast przyjaznych mieszkańcom.

Fot. UlicaEkologiczna.pl

Fot. UlicaEkologiczna.pl

Rower miejski posiada wiele zalet transportu publicznego bez jego wad: oczekiwania na przystankach, ścisku w zatłoczonych autobusach i tramwajach, korków, hałasu. Oszczędza emisję CO2 do atmosfery i co najważniejsze przyczynia się do większej aktywności ruchowej, która jest niezbędna do utrzymania zdrowia i prawidłowej kondycji organizmu. – Systematycznie wzrastające zainteresowanie rowerem miejskim to wyraźny dowód na to, że miastom potrzebne są miejskie wypożyczalnie rowerowe i że mieszkańcy przekonali się do roweru jako szybkiego i taniego środka transportu – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – Nowoczesne polskie miasta doceniają rolę roweru w mieście, inwestują w ścieżki rowerowe i edukacje dla bezpiecznego ruchu rowerowego.

A w Opolu…

Dwa tygodnie przed rocznicą wprowadzenia roweru miejskiego w Opolu zostały uruchomione 3 kolejne stacje – przy dworcu PKP, Uniwersytecie i ul. Spychalskiego. Już w dniu uruchomienia wygenerowały ok.30 wypożyczeń każda. Razem ze stacją sponsorską CH Karolinka w Opolu funkcjonuje 14 stacji i jeździ 149 rowerów miejskich, z których korzysta już 5.500 opolan. Łącznie odnotowano już 57.000 wypożyczeń. Od początku funkcjonowania systemu rowerzyści Opole Bike przejechali ponad 120.000 km i ograniczyli tym samym emisję CO2 do atmosfery o 34 tony (w skali całego kraju blisko 700 ton)*.

Najwięcej wypożyczeń opolski system rejestruje w ciągu tygodnia – to jego specyfika. Od wczesnych godzin porannych mieszkańcy Opola jeżdżą jednośladami Opole Bike do pracy lub na zakupy do centrum miasta. Przeciętny czas wypożyczenia roweru to 20 minut, a średnia pokonywana trasa ma długość 2 km. Oznacza to, że system w 100% spełnia swoje pierwotne funkcje i założenia – mieszkańcy miasta korzystają z rowerów jako alternatywnego środka transportu, przemieszczają się na krótkich trasach i korzystają z jednośladów bezpłatnie.

Zarejestruj się w swoim mieście i zyskaj dostęp do 60 innych lokalizacji w całej Europie

Wypożyczenie roweru jest niezwykle proste ? wystarczy podanie nr telefonu komórkowego i swojego nazwiska. Za pomocą terminala na stacji, Centrum Kontaktu z Klientem lub formularza ze strony www.nextbike.pl rejestrujemy się do systemu i wpłacamy opłatę inicjalną w wysokości 10 PLN. Gdy opłata wpłynie na konto operatora, system umożliwia wypożyczanie roweru ze stacji, przesyłając kod do zamka zabezpieczającego rower. Warto pamiętać, ze saldo w wysokości min.10 zł jest niezbędne, aby swobodnie podróżować rowerem. W razie jakichkolwiek trudności pomoc można uzyskać w Biurze Obsługi Klienta, które pracuje 7 dni w tygodniu od godziny 6.00 do 22.00. Użytkownicy Opole Bike dzięki rejestracji w systemie uzyskują dostęp do jednego z 16.000 rowerów Nextbike jeżdżących w 12 państwach i 60 miastach na świecie w tym Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Od maja br. system Nextbike jest dostępny również w Budapeszcie, Zagrzebiu, Dubaju.

*Światowa emisja dwutlenku węgla, wliczając wylesianie, wynosi 35 miliardów ton rocznie, czyli średnia światowa wynosi około 5 ton CO2 na osobę rocznie. W USA jest to około 25 ton, w Europie 10 ton, w Chinach 4.5 tony, w Indiach 1.5 tony.

O Nextbike Polska:
Nextbike Polska jest obecny w Polsce od 2011r. Jest liderem w dostarczaniu i obsłudze bezobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich. Jako Operator obsługuje 5 systemów: Wrocławski Rower Miejski, Opole Bike, Poznański Rower Miejski, Veturilo, Bemowo Bike. Nextbike Polska posiada ponad 3033 rowerów, 202 stacji, z których każdego dnia korzysta już ponad 150.000 Użytkowników. Dotychczas miejscy rowerzyści na naszych jednośladach przejechali łącznie ponad 1,9 mln kilometrów.

Aby wypożyczyć rower w ramach dowolnego systemu Nextbike należy zarejestrować się na stronie internetowej wybranego systemu miejskiego (Veturilo, WRM, PRM, Bemowo Bike lub Opole Bike) oraz wpłacić opłatę inicjalną. Rowery Nextbike można wypożyczać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a ich stacje zlokalizowane są w najpopularniejszych miejscach poszczególnych miast.

Źródło: UlicaEkologiczna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *