Aktualności, Odpady, Recykling

Doświadczenie Szwecji w gospodarowaniu odpadami

Segregowanie odpadów (Fot. WirtualneOslo.pl)

Od momentu wejścia w życie nowej „Ustawy Śmieciowej” dnia 1 lipca, nie milkną echa dyskusji na temat jej zasadności i pożytku – zarówno dla poszczególnych gospodarstwa domowych, jak i dla ochrony środowiska. Warto, więc przypomnieć jak z tym problemem poradziła sobie Szwecja, gdzie podobne rozwiązania były wprowadzane kilkadziesiąt lat temu. Pierwsze rozwiązania legislacyjne dotyczące gospodarowania odpadami wprowadzono tam już 1969 roku, kolejne w latach 90-tych a w 2005 roku w życie weszła w życie „Strategia dla Zrównoważonego Gospodarowania Odpadami”, do której stopniowo wprowadzano konieczne poprawki.

Segregowanie odpadów (Fot. WirtualneOslo.pl)

Segregowanie odpadów (Fot. WirtualneOslo.pl)

Szwedzki system charakteryzuje jasny podział zadań dotyczących zarządzania śmieciami – gminy są zobligowane do tworzenia planów zagospodarowania odpadów oraz ponoszą odpowiedzialność za gromadzenie i usuwanie odpadów z gospodarstw domowych (z wyjątkiem tych produktów, których utylizacją musi zająć się producent). Gospodarstwa domowe są z kolei odpowiedzialne za odpowiednie segregowanie odpadów i wywożenie ich do specjalnie przygotowanych przez gminę punktów odbioru. Niektóre produkty po zużyciu – na przykład sprzęt elektroniczny, baterie, opony – muszą być utylizowane lub w inny sposób zagospodarowywane przez producenta.

O tym, że w Szwecji system się sprawdza może świadczyć fakt, iż obecnie w tylko 1% odpadów jest tam składowanych na wysypiskach – reszta ulega recyklingowi lub jest zamieniana na energię cieplną i elektryczną w procesie spalania. Szwedzkie doświadczeń na tym polu opisuje również ambasador Szwecji – Staffan Herrström na łamach dzisiejszej Rzeczpospolitej (dostęp do pełnego artykułu płatny): http://archiwum.rp.pl/artykul/1211118-System-ktory-dziala.html

Należy pamiętać, że szwedzki system działa już od połowy lat 70 – tych. Tym bardziej długoletnie i bogate doświadczenia Szwecji mogą okazać się pomocne w rozwiązywaniu problemów w Polsce.

Źródło: WirtualnySztokholm.pl | Polacy w Szwecji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *