Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Pierwsze miodobranie z kłody bartnej w Nadleśnictwie Augustów

pszczoły - kłoda bartna -bartnictwo
Kłoda bartna / Fot. Lasy Państwowe - Jarosław Krawczyk

Pierwsze od stuleci miodobranie z kłody bartnej w Puszczy Augustowskiej miało miejsce 29 sierpnia. Jak stwierdzili leśnicy, około dwóch tysięcy dzikich pszczół zasiedlających barć zgromadziło kilka kilogramów miodu, a to pozwoli im przetrwać zimę.

Kłoda bartna / Fot. Lasy Państwowe - Jarosław Krawczyk

Kłoda bartna / Fot. Lasy Państwowe – Jarosław Krawczyk

Kłodę bartną w Nadleśnictwie Augustów „wydziali” bartnicy z Parku Narodowego Szulgan Tasz w Baszkirii w marcu tego roku. Niespełna trzy miesiące po jej zainstalowaniu przy siedzibie nadleśnictwa zaczęły się pojawiać pierwsze pszczoły. Na Świętego Jana (24 czerwca) kłoda została zasiedlona przez liczną pszczelą rodzinę. Pszczoły wybrały sobie okolicę augustowskiej dzielnicy „Lipowiec”, nazwaną tak od rosnących tu licznie lip. Te nektarodajne drzewa będą zapewniać pszczołom obfitość pożytków.

– Pszczoły są bardzo pożyteczne i to nie tylko z uwagi na miód. Owady zapylają blisko 70 procent roślin – powiedział nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów Tadeusz J. Wasilewski.

Inicjatywę odtworzenia bartnictwa podjęli leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Na początku kwietnia tego roku w Nadleśnictwie Augustów odbyło się seminarium inicjujące projekt „Odtworzenie tradycyjnego bartnictwa na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku”. Planowane jest odtworzenie tradycyjnego bartnictwa w puszczach: Augustowskiej, Białowieskiej, Knyszyńskiej i Piskiej. Zasadniczym elementem będzie odtworzenie borów bartnych przy współpracy z miejscowymi pszczelarzami. Nadleśnictwo Augustów jest koordynatorem tego projektu.

Przygotowanie kłody i barci to element działań mających na celu przywrócenie bartnictwa w lasach. Projekt poddany jest procedurze konkursowej w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Jeżeli zostanie zaakceptowany, będzie finansowany z tzw. Funduszu Norweskiego: „Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach”.

Autor: tekst Adam Sieńko; Jarosław Krawczyk, rzecznik RDLP w Białymstoku; zdjęcie Jarosław Krawczyk

Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *