Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Nowa kampania edukacyjna Ministerstwa Środowiska. EKODZIECIAKI NA START!

Fot. Ministerstwo Środowiska

Rusza pierwsza ogólnopolska kampania edukacyjna Ministerstwa Środowiska dla dzieci dotycząca oszczędzania zasobów środowiska i segregowania śmieci. O tym, że warto dać papierowi nowe życie, tworząc własnoręcznie przygotowane zabawki, przekonuje m.in. w spotach telewizyjnych sympatyczna mrówka Leopold.

Fot. Ministerstwo Środowiska

Fot. Ministerstwo Środowiska

Dobre wzorce ekologicznych zachowań warto wpajać dzieciom już od najmłodszych lat. Dlatego startującą dziś kampanię społeczną Ministerstwo Środowiska skierowało właśnie do najmłodszych. Dzieci w wieku 3-6 lat to grupa otwarta na zdobywanie nowej wiedzy. Na tym etapie życia tworzą się także podstawy najważniejszych przyzwyczajeń i nawyków.

Od 02.09.2013 r. przez siedem kolejnych tygodni będzie można oglądać w telewizji dwa spoty edukacyjne, na temat oszczędzania zasobów środowiska i segregowania śmieci. Bohaterem obu filmików jest animowana mrówka Leopold, która poprzez zabawę zachęca dzieci do dbania o środowisko. Pokazuje jak w domu oszczędzać m.in. papier, tekturę, prąd czy wodę. Namawia do ponownego wykorzystywania niepotrzebnych rzeczy. Okazuje się, że zużyte kartki, karton czy stare gazety mogą być materiałami do zabawy. Można z nich wyczarować nawet las pełen zwierząt.

Dzięki spotom dzieci dowiedzą się, że śmieci to także cenne zasoby bo mogą z nich powstać nowe produkty, np. place zabaw i zabawki. Nauczą się także jak je prawidło segregować.

O tym, w jaki sposób każdy z nas może chronić środowisko minister Marcin Korolec rozmawiał dziś z pierwszoklasistami ze Szkoły Podstawowej nr 23 im. Edwarda Szymańskiego w Warszawie. W trakcie tej specjalnej ekolekcji uczniowie własnoręcznie stworzyli zabawki z recyklingu i obejrzeli spoty telewizyjne zrealizowane w ramach kampanii MŚ dla dzieci.

– W szkole dzieci, już od pierwszych klas, powinny uczyć się nie tylko o przyrodzie – jakie gatunki zwierząt i roślin występują w Polsce, ale też o tym jak oszczędzać papier, energię, wodę, jak sortować śmieci. To szansa na wytłumaczenie im, że codzienne nawyki mają bezpośredni wpływ na środowisko naturalne. Nasze zachowania są ważne bo one zmieniają świat – podkreśla minister Korolec.

Drugi komponent kampanii – strona internetowa www.ekodzieciaki.pl, został skierowany do rodziców. Znajdą tam oni inspirujące pomysły na zabawę ze swoimi pociechami. Korzystając z prostych, wizualnych instrukcji będą mogli stworzyć razem z dziećmi ciekawe recyklingowe zabawki. Do ich wykonania wystarczą dostępne w domu materiały, np. niepotrzebny karton, plastikowe butelki, nakrętki czy gazety.

Kampania zachęca do edukacji poprzez kreatywną zabawę. Promuje takie aktywności z dziećmi, które uczą twórczego myślenia i działania, a jednocześnie kształtują postawy ekologiczne.

Spot można zobaczyć na kanale Ministerstwa Środowiska na YouTube

***
Kampania edukacyjno-informacyjna dotycząca racjonalnego wykorzystywania zasobów w gospodarstwach domowych jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Stanowi ona element programu edukacyjnego Ministerstwa Środowiska „Myśl ekologicznie to ekonomiczne”.

Czy wiesz, że:

– gdyby tylko połowa urządzeń w naszym domu była wyłączana z sieci, a nie pozostawiana w stanie czuwania, w skali kraju można byłoby zaoszczędzić 293,2 mln złotych i wyemitować 1 mln ton CO2 mniej1. Wyłączanie funkcji stand-by w telewizorach, komputerach, konsolach do gry i DVD pozwala zaoszczędzić nawet 300 zł rocznie;

– w 4-osobowej rodzinie, w której każdy myje zęby przynajmniej 2 razy dziennie po 2 minuty i nikt nie zakręca kranu, marnują się dziennie 192 litry wody, a miesięcznie prawie 6 tysięcy litrów wody.

1http://www.grupaenerga.pl/poradnik_wwf_jak_oszczedzac_energie_w_domu/efektywnosc_wykorzystywania_sprzetu_rtv_i_komp.xml

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *