Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Żubr wędrowiec w Puszczy Barlineckiej

żubr
Fot. Lasy Państwowe - Marcin Kaczmarek, Nadleśnictwo Barlinek

Na terenie Nadleśnictwa Barlinek (RDLP Szczecin) zaobserwowano żubra. Jest to o tyle ciekawe, że zwierzęta te nie występują na tych terenach.

Fot. Lasy Państwowe - Marcin Kaczmarek, Nadleśnictwo Barlinek

Fot. Lasy Państwowe – Marcin Kaczmarek, Nadleśnictwo Barlinek

Pierwszego odkrycia dokonał turysta 16 sierpnia w okolicach miejscowości Krzynka. Żubra zauważył ponownie 23 sierpnia pracownik Nadleśnictwa Barlinek na terenie leśnictwa Szable, w pobliżu miejscowego stada krów, a trzy dni później – w leśnictwie Moczydło, gdzie odpoczywał na jednym tzw. poletek zaporowych.

Samce tych zwierząt często wędrują na znaczne odległości od macierzystego stada, co wpisuje się w biologię ich życia. Ten młody byczek prawdopodobnie pochodzi ze stada żubrów z terenu Nadleśnictwa Mirosławiec (RDLP Piła). Przemieszczając się w kierunku Barlinka, pokonał około 80 km.

Zwierzę napotkane na terenie Puszczy Barlineckiej było spokojne. Po samotnej i długiej wędrówce szukało kontaktu z przedstawicielami swojego gatunku, a stado bydła był dlań namiastką rodziny żubrów. Przypuszczalnie po kilku dniach ruszy dalej w poszukiwaniu swoich pobratymców.

Tekst: Ewa Krygowska – Bojarska, zdjęcie – Marcin Kaczmarek, Nadleśnictwo Barlinek

Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *