Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Ocieplanie klimatu

Święto Drzewa – 11. edycja

11. inauguracja Święta Drzewa / Fot. Ministerstwo Środowiska

Sadzenie drzew jest jednym z najbardziej opłacalnych sposobów ograniczenia skutków i przyczyn zmian klimatu. Inaugurację 11. edycji Święta Drzewa połączono z sadzeniem drzew przez ambasadorów państw-uczestników zbliżającej się Konferencji Klimatycznej w Warszawie. Patronem wydarzenia był Minister Środowiska.

11. inauguracja Święta Drzewa / Fot. Ministerstwo Środowiska

11. inauguracja Święta Drzewa / Fot. Ministerstwo Środowiska

Pole Mokotowskie w Warszawie wzbogaciło się dziś o 20 młodych drzewek. Jedno z nich wkopali w ziemię oficjalni goście uroczystości: przedstawiciele Ministerstwa Środowiska i ambasad m.in. Ukrainy, Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kataru i Meksyku. To tylko niewielki procent wszystkich drzew, jakie Polacy posadzili wspólnie z Klubem Gaja – inicjatorem akcji Święto Drzewa. W ciągu 10 edycji było ich 570 tysięcy!

Inauguracja Święta Drzewa jest też początkiem symbolicznego offsetowania przyjazdu delegatów na Konferencję Klimatyczną COP19 w Warszawie. W sumie posadzonych zostanie 9 tysięcy drzew, a więc tyle, ilu będzie uczestników Konferencji. Pierwsze 4,5 tysiąca w Warszawie: w Lesie Sobieskiego i w Lesie Wydma Żerańska.

***

Realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program Święto Drzewa to szeroka edukacja na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu połączona z działaniami praktycznymi – sadzeniem i ochroną drzew: w małych miejscowościach, dużych miastach, w lasach, parkach, na skwerach. W ten sposób społeczności lokalne w całym kraju podejmują się konkretnych działań dla środowiska naturalnego i wspólnego dobra. Budują kapitał ekologiczny i społeczny.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *