Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Pierwsze wilki na warmińskim „zielonym moście” [wideo]

Lasy Państwowe

Z „zielonego mostu” w Kromerowie na Warmii zaczęły korzystać wilki! Potwierdzają to pracownicy Nadleśnictwa Wipsowo i jako dowód pokazują kilkusekundowe nagranie zarejestrowane przez zamontowaną na moście kamerę.

kadr z nagrania RDLP w Olsztynie

kadr z nagrania RDLP w Olsztynie

 

Wilk, który jako pierwszy skorzystał z „zielonego mostu” nad drogą krajową nr 16 w Kromerowie, nie dbał najwidoczniej o sławę, bo przez most dosłownie przemknął. Ale kilkusekundowe nagranie ucieszyło leśników z Nadleśnictwa Wipsowo, którzy regularnie sprawdzają, co zarejestrowała zamontowana na moście kamera. To przecież najlepszy dowód na to, że zwierzęta powoli uczą się korzystania z przejścia, które drogowcy wybudowali z myślą o nich.

Monitoring „zielonego mostu” w Kromerowie działa od października ubiegłego roku. Kamerę zamontował olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a bieżącą obsługą i zbieraniem danych zajmują się leśnicy z Nadleśnictwa Wipsowo.

Jak wynika z tegorocznej inwentaryzacji, na terenie tego nadleśnictwa żyje czternaście wilków. Ich obecność dokumentuje także system przenośnego monitoringu, który stosuje Straż Leśna (druga część nagrania to filmik, który zarejestrowano na monitoringu przenośnym).

Tekst i zdjęcie: Adam Pietrzak, rzecznik RDLP w Olsztynie

Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *