Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Polskie służby gotowe do walki z przemytem zwierząt

Tygrysom grozi wyginięcie

Polska policja i służby celne są gotowe do walki z nielegalnym handlem zagrożonymi gatunkami zwierząt.

Za sprawą projektu przeprowadzonemu przez WWF Polska, udało się przeszkolić 1000 funkcjonariuszy, którzy mają odpowiednią wiedzę i narzędzia, by skutecznie zapobiegać temu przestępczemu procederowi.

Tygrysom grozi wyginięcie

Tygrysom grozi wyginięcie

Polska jest dobrze przygotowana na przeciwdziałanie zagrożeniom związanymi z nielegalnym handlem – twierdzi organizacja WWF Polska. Przeszkoleni w ramach projektu funkcjonariusze znają nie tylko prawo, ale potrafią też rozróżniać zagrożone gatunki. W każdej komendzie wojewódzkiej działa koordynator do spraw CITES (skrót od Konwencji Waszyngtońskiej, regulującej kwestię nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami). Dobrze przygotowani są także celnicy, od których skuteczności zależy zapobieganie przemytowi.

Zmienił się przedmiot handlu i sposób dystrybucji – tłumaczy Magdalena Gołębiewska z WWF Polska. – Kiedy zaczynaliśmy projekt, egzotyczne zwierzęta z przemytu były bardzo często dostępne w sprzedaży w sklepach zoologicznych bądź na giełdach. Dzięki szkoleniom służb mundurowych przeprowadzonym przez WWF Polska udało się przeciwdziałać temu zjawisku. Dziś handel zagrożonymi gatunkami nie oznacza wyłącznie obrotu żywymi zwierzętami. Coraz częściej na giełdach medycyny naturalnej oferowane są środki o rzekomych właściwościach leczniczych, wykonane z tygrysa lub niedźwiedzia. Internet stał się kolejnym miejscem obrotu nie tylko medykamentami, ale także przedmiotami wykonanymi z zagrożonych gatunków.

Organizacja ekologiczna WWF Polska zwraca uwagę, że to, czy uda się przeciwdziałać nielegalnemu handlowi zależy przede wszystkim od popytu na żywe zwierzęta i na produkty z nich wykonane. Obowiązujące obecnie w Polsce prawo przewiduje karę grzywny lub więzienia za ten rodzaj przestępstwa. Już w momencie zakupu gatunku znajdującego się w załącznikach do CITES stajemy się przestępcami – ostrzega WWF Polska.

Źródło: NaszaZiemia.pl

One comment

  1. 1

    Bardzo dobrze, że Polska „goni” Europę i świat w tej dziedzinie. Zachodnie służby już od dziesiątek lat kładą duży nacisk na ten problem. W Polsce przeciętny funkcjonariusz nie potrafił odróżnić Łątki ozdobnej (Coenagrion ornaum) od szklarnika leśnego (Cordulegaster boltonii). Miejmy nadzieją, że to się zmieni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *