Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Jak dokarmiać ptaki zimą?

Fot. NaszaZiemia.pl

W końcu do Polski przyszła prawdziwa zima i w większości kraju temperatura spadła poniżej 0?C, pora więc przypomnieć o tym jak odpowiedzialnie dokarmiać ptaki!

Fot. NaszaZiemia.pl

Fot. NaszaZiemia.pl

Kiedy zaczynamy?

Z nadejściem pierwszych mrozów (czyli teraz), gdy temperatura utrzymuje się przez całą dobę poniżej 0?C – dokarmiając ptaki wcześniej przyzwyczajamy je do łatwo dostępnego pokarmu, zniechęcając je do podjęcia corocznej wędrówki na południe.

Pamiętajmy – dokarmianie dzikich zwierząt to odpowiedzialna decyzja, kiedy rozpoczniemy pomagać ptakom, musimy konsekwentnie dokarmiać je przez całą zimę. Gdy przyzwyczajone do łatwego pokarmu zwierzęta pozostawimy same sobie, narazimy je na głód.

Jaki karmnik wybrać?

Unikajmy drewnianych karmników z podłogą – są one łatwo dostępne dla drapieżników (m.in. koty). Ponadto w często odwiedzanym przez ptaki karmniku na podłodze zbierają się odchody, będące źródłem pasożytów. Goście karmnika mogą się wówczas łatwo zarazić od siebie nawzajem niebezpiecznymi chorobami. Jeżeli decydujemy się na karmnik z podłogą, zadbajmy o to by w łatwy sposób można ją było wyczyścić i regularnie opróżniajmy jej zawartość

Najlepszym karmnikiem jest kolba ziaren spojona tłuszczem lub miodem, zawieszona wysoko, na cienkiej gałęzi co stanowi trudno dostępne miejsce dla kotów. Można również zainwestować w profesjonalny karmnik z dozownikiem, lub stworzyć go samemu z dwóch plastikowych butelek. (Informacje o tym jak w łatwy sposób stworzyć bezpieczny dla ptaków karmnik znajdą Państwo na stronie internetowej Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków http://stop.eko.org.pl/portal/index.php?module=article&id=53)

Czym karmimy ptaki?

– Trznadle, dzwońce, wróble i mazurki chętnie zjadają nasiona roślin oleistych (mi.in. słonecznik), proso, owies, otręby pszenne
– Ptaki krukowate (wrony siwe, gawrony, sroki, kawki) chętnie jedzą grube kasze, pszenicę i białe pieczywo pokrojone w drobną kostkę
– Dla sikor odpowienia jest słonina (bez przypraw ani soli) oraz łuskane lub niełuskane nasiona słonecznika

Pamiętajmy! Ptakom powinniśmy podawać jedynie pokarm dobrej jakości. Stary, spleśniały chleb, ciastka czy przeterminowane kasze mogą im dotkliwie zaszkodzić. Głodne ptaki zjedzą wszystko, a przez nieodpowiedzialne dokarmianie mogą dotlkiwie cierpieć, a nawet stracić życie.

Jak zagwarantować ptakom najlepszy pokarm i bezpieczeństwo?

Najlepszym i naturalnym pożywieniem dla ptaków pozostających w Polsce na zimę są owoce leśnych drzew i krzewów owocowych, m.in. jarząbu pospolitego, głogu zwyczajnego, bzu czarnego, czy dzikiej róży.

Chcąc zapewnić naszym przyjaciołom dietę najwyższej jakości i bezpieczne przetrwanie zimy dosadzajmy rośliny przyjazne ptakom.

Drzewa i krzewy owocowe zapewniają ptakom zarówno pokarm jak i bezpieczne schronienie oraz miejsce odbywania lęgu.

Więcej na temat tworzenia przestrzeni przyjaznych zwierzętom znajdą Państwo w serwisie www.ogrodostojazwierzat.pl

Źródło: NaszaZiemia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *