Aktualności, Eko regiony, Ekologia, Ochrona środowiska

„Leśne rezerwaty Podkarpacia” na antenie TVP

pomnikowa jodła w rezerwacie Polanki / Fot. Lasy Panstwowe
pomnikowa jodła w rezerwacie Polanki / Fot. Lasy Panstwowe

pomnikowa jodła w rezerwacie Polanki / Fot. Lasy Panstwowe

TVP Regionalna emituje na antenie ogólnopolskiej programy z cyklu „Leśne rezerwaty Podkarpacia”. W najbliższym czasie w niedzielne przedpołudnia pojawią się tam filmy zrealizowane we współpracy z RDLP w Krośnie.

Na antenie TVP Regionalna można obejrzeć:

26 stycznia 2014, godz. 9.25 – rezerwat „Polanki” (Nadl. Brzozów)
2 lutego 2014, godz. 9.25 – rezerwat „Tysiąclecia” (Nadl. Dukla)
9 lutego 2014, godz. 9.25 – rezerwat „Prządki” (Nadl. Kołaczyce)

Najciekawsze rezerwaty przyrody województwa podkarpackiego zostały przedstawione w programach telewizyjnych w ramach projektu „Zielone Podkarpacie” realizowanego przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Podkarpacia „Pro Carpathia”. W latach 2006-2008 powstało 14 odcinków przygotowanych przez TVP Rzeszów przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie. W roku 2011 nakręcono kolejne, tym razem już w technologii full HD: „Gołoborze” k. Baligrodu, „Golesz” k. Jasła, „Polanki” w okolicach Sanoka oraz odcinek poświęcony rezerwatom w Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Lasy Birczańskie”.

Obok parków narodowych i krajobrazowych ważnym elementem systemu ochrony środowiska naturalnego są rezerwaty przyrody. Na Podkarpaciu utworzono ich 94, w tym: florystyczne, faunistyczne, geologiczne, krajobrazowe, leśne, torfowiskowe, a nawet kulturowe. Dzięki rezerwatom możemy zachować największe skarby przyrody południowo-wschodniej Polski.

W niektórych występują rośliny i zwierzęta, jakich nie spotkamy nigdzie indziej w Polsce. Filmy o rezerwatach są kolejnym elementem edukującym o tych unikatowych obszarach. Z jednej strony zachęcają do wizyt w nich, a z drugiej tłumaczą zachodzące tam procesy przyrodnicze i przekonują do konieczności ochrony środowiska. Większość rezerwatów przyrody województwa podkarpackiego znajduje się w lasach zarządzanych przez nadleśnictwa podległe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Koordynatorem projektu jest Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Podkarpacia „Pro Carpathia”. Filmy powstały przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie. Projekt otrzymał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Na zdjęciu: pomnikowa jodła w rezerwacie Polanki

Autor: Autor: Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *